Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Cine sunt cei doi martori

+2
logic
nicu
6 participan?i

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

In jos

Cine sunt cei doi martori Empty Cine sunt cei doi martori

Mesaj  nicu Dum Noi 15, 2009 12:02 pm

Am observat ca nimeni nu pare sa stie cu adevarat cine sunt acestia.
daca cineva stie, il rog sa posteze, sa ne deschida scripturile. - Luca 24:32.
nicu
nicu

Mesaje : 361
Data de înscriere : 11/09/2009
Varsta : 47

Sus In jos

Cine sunt cei doi martori Empty Re: Cine sunt cei doi martori

Mesaj  logic Dum Noi 15, 2009 10:41 pm

nicu a scris:am observat ca nimeni nu pare sa stie cu adevarat cine sunt acestia.
daca cineva stie,il rog sa posteze,sa ne deschida scripturile.-luca 24:32

Nu stiu daca am inteles bine intrebarea, asa ca raspunsul meu va fi mai general.

Unele din caracteristicile celor doi martori amintesc de Moise si Ilie. Asa cum se intelege din profetia lui Maleahi, rolul lor este sa intoarca inima poporului lui Dumnezeu la ravna de odinioara pentru inchinarea exclusiva in timpul celor "1260 zile" ale necazului celui mare. Ar putea fi vorba despre doua miscari succesive de reforma dupa modelul din secolul intai (Ioan Botezatorul si Isus). De asemenea, cei doi martori ar putea prefigura doua clase de crestini, compunand impreuna biserica, participante pe rand la reforma. Nu exista motive in context pentru a distinge intre cei doi martori si biserica.

logic

Mesaje : 106
Data de înscriere : 03/08/2008

Sus In jos

Cine sunt cei doi martori Empty Re: Cine sunt cei doi martori

Mesaj  nicu Mar Noi 17, 2009 12:13 am

Trebuie sa va marturisesc ca stau prost la capitolul gramatica.O sa incerc
sa ma fac cat mai inteles.Dar din cate stiu,Dumnezeu gaseste placere in sla-
biciune.-Is 28:11;2Cor 12:9,10;1Cor 1:26-28.

Ai amintit bine modelul profetic(Ioan Botezatorul si Isus)si faptul ca acesti
doi martori ar putea fi doua clase de oameni.
In cartea Apocalips,cei doi martori mai sunt prefigurati prin FEMEIA(primul martor)
si COPILUL DE PARTE BARBATEASCA(al doilea martor) sau CURTEA DE AFARA A TEMPLULUI
(primul martor) si TEMPLUL CU ALTARUL EI(al doilea martor).
Aceste imagini ne arata ce se v-a intampla,astfel ca din relatarea despre femeia
care naste copilul invatam ca primul martor(femeia) v-a da nastere celui de-al
doilea martor(copilul).TEMPLUL CU ALTARUL EI(al doilea martor)din mijlocul CURTII
TEMPLULUI(primul martor)este imaginea FEMEII si a COPILULUI acestea care este in
pantecele ei(in mijlocul ei).TEMPLUL SI ALTARUL EI v-a fi in grija lui Dumnezeu
precum COPILUL DE PARTE BARBATEASCA,insa CURTEA TEMPLULUI ca si FEMEIA vor fi
atinsi de necaz,deci daca zilele acelea n-ar fi scurtate,FEMEIA n-ar mai supravietui
dar din cauza celor alesi si anume cei care alcatuiesc al doilea martor(copilul,unsul
lui Dumnezeu) acele zile vor fi scurtate,aceste zile vor fi 3 ani jumate.
Al doilea martor(copilul,unsul)va fi triggerul sau factorul declansator al judecatii si venirii
imparatiei lui Dumnezeu,el va fi piatra din capul unghiului,o piatra de incercare,ca  
pomul cunostintei binelui si al raului de care in ziua in care te vei atinge de el vei
murii negresit dar si o pricina de binecuvantare caci cei care vor face bine fratilor
(al doilea martor)lui Isus Cristos vor mosteni Imparatia lui Dumnezeu.

Model Profetic:Ioan Botezatorul si Isus Cristos(cei doi martoei)

Potrivit scripturilor Ioan era cu cinci luni mai mare decat Iisus Cristos, doar
dupa cele cinci luni, adica in a sasea luna urma sa apara Iisus.
Cand Maria a ramas insarcinata, Elizabeta era deja in luna sasea de sarcina.
In a sasea luna, adica dupa cinci luni, cand primise si vestea, Maria s-a suit la ruda sa
Elizabeta.
Cand Elizabeta a auzit glasul Mariei, i-a saltat pruncul in pantece de bucurie.
Lucrurile acestea ne arata ca Cristosul v-a aparea in a sasea luna adica dupa cinci luni, atunci bucuria 'primului martor' va fi implinita(Cristos este al doilea martor).
Cand i se va da primului martor bucuria de al vedea pe Cristos, atunci acesta, la fel ca si Simeon, va putea exclama: "Acum elibereaza in pace pe robul tau, stapane, dupa cuvantul tau, caci ochii mei au vazut mantuirea ta pe care ai pregatit-o sa
fie inaintea tuturor popoarelor " - luca 2:29-32
In a sasea luna a propovaduirii, adica dupa cinci luni, Ioan a avut bucuria de a vedea pe "mielul lui Dumnezeu" - Ioan 1:29
Odata implinita dorinta si bucuria lui Ioan, el avea sa moara  la fel cum a fost in cazul lui Simeon sau in cazul altora cum ar fi Rahela sau Moise, caci acesta n-a murit
pana ce Iosua n-a preluat conducerea, asigurand trecerea poporului Israel in tara promisa.
La scurt timp dupa ce Ioan la botezat pe Iisus, relatarea spune ca duhul sfant la
manat(sau rapit) in pustie. In mod similar cand Iisus era inca foarte mic(sub doi ani), duhul
sfant la rapit putem spune sau manat in Egipt.
De fiecare data viata lui Cristos era in pericol si asta inainte de a veni timpul. (Ioan 7:6-Cool
Apele sau necazul care era menit pentru Cristos s-au abatut asupra primului martor.
Cand era mic si a fost dus(manat, rapit)in Egipt, necazul s-a abatut asupra celorlalti copii de varsta lui Cristos care ramasesera in Israel. La varsta de treizeci de ani, din nou, necazul ce era pentru Cristos s-a abatut asupra primului martor, adica asupra lui Ioan. Fiindca Iisus Cristos a fost manat de duhul sau rapit si dus in pustie, necazul n-a putut sa-l atinga, in
schimb acesta l-a atins pe Ioan Botezatorul.  Ioan a fost inchis si nu la mult timp dupa aceea a fost decapitat, insa nu fara siguranta si bucuria ca Iisus era Cristosul.-Mat 11:3-5
Ioan Botezatorul, la fel ca si Simeon, putea muri linistit fiindca dorinta inimii lui fusese implinita.
Ioan era constient de necazul cel astepta, el a zis despre sine insusi ca trebuie sa scada
iar despre Iisus, ca trebuie sa creasca. Pentru Ioan Botezatorul, aceasta a fost carticica dulce amara ce o primise din mana ingerului.

Femeia este glasul celui ce striga in pustie, primul martor
Ea isi v-a incepe misiunea cu cinci luni inainte de a da nastere copilului prin cuvant.
In a sasea luna femeia va da nastere copilului de parte barbateasca, atunci dorinta inimii ei v-a
fi implinita, in aceasta luna va avea loc si caderea Babilonului celui mare, fapt ce v-a face posibila rapirea
sau repatrierea Israelitilor in tara lor. Cel care face spartura si va merge inaintea lor, turn al turmei, imparatul, copilul de parte barbateasca, primul rodl(Mica 2:12,13;4:8;Is 9:6;Apoc 14:4;Osea 3:5),
ei sunt cei 144.000 de israeliti, ei sunt fratele mai mic a lui Iisus cum a fost Beniamin pentru Iosif, ei sunt al doilea martor si sunt o clasa, cea de a doua, ei sunt semintiile lui Iah(vezi Ps 122:4)o pricina de bucurie
pentru Israel si pentru intreg pamantul.


Ultima editare efectuata de catre nicu in Mar Iun 10, 2014 8:51 pm, editata de 4 ori
nicu
nicu

Mesaje : 361
Data de înscriere : 11/09/2009
Varsta : 47

Sus In jos

Cine sunt cei doi martori Empty Re: Cine sunt cei doi martori

Mesaj  logic Mar Noi 17, 2009 9:18 pm

nicu a scris:Trebuie sa va marturisesc ca stau prost la capitolul gramatica. O sa incerc
sa ma fac cat mai inteles.

Ai putea sa spui in rezumat cine sunt cei doi martori (fara sa explici pe larg de ce)?

logic

Mesaje : 106
Data de înscriere : 03/08/2008

Sus In jos

Cine sunt cei doi martori Empty Re: Cine sunt cei doi martori

Mesaj  nicu Mier Noi 18, 2009 11:38 am

Primul martor este femeia si reprezinta ramasita israelului spiritual,asemeni lui Ioan Botezatorul ea este glasul celui ce striga in pustie.
Al doilea martor este copilul de parte barbateasca si reprezinta pe cei 144.000 de israeliti naturali prin care israelul se va intoarce la Dumnezeu,ei sunt fratele mai mic al lui Isus de care v-a trebui sa asculte toate popoarele ce vor intra in mileniu.
Amandoi martori sunt doua clase de oameni.
nicu
nicu

Mesaje : 361
Data de înscriere : 11/09/2009
Varsta : 47

Sus In jos

Cine sunt cei doi martori Empty Re: Cine sunt cei doi martori

Mesaj  logic Mier Noi 18, 2009 8:22 pm

nicu a scris:Primul martor este femeia si reprezinta ramasita israelului spiritual,asemeni lui Ioan Botezatorul ea este glasul celui ce striga in pustie.
Al doilea martor este copilul de parte barbateasca si reprezinta pe cei 144.000 de israeliti naturali prin care israelul se va intoarce la Dumnezeu,ei sunt fratele mai mic al lui Isus de care v-a trebui sa asculte toate popoarele ce vor intra in mileniu.
Amandoi martori sunt doua clase de oameni.

Ideea este ca cei doi martori sunt simbolul a doua ramasite, una a bisericii si una a evreilor?


Ultima editare efectuata de catre logic in Joi Noi 19, 2009 8:31 pm, editata de 1 ori

logic

Mesaje : 106
Data de înscriere : 03/08/2008

Sus In jos

Cine sunt cei doi martori Empty Re: Cine sunt cei doi martori

Mesaj  nicu Joi Noi 19, 2009 4:21 pm

Doar primul martor sunt cei care alcatuiesc o ramasita si anume ramasita israelului spiritual.Al doilea nu este o ramasita ci este sau sunt primul rod,unsul,imparatul mostenitor al tronului lui David,turn al turmei,cei 144.000.-Apoc 14:1-4 compara cu Ps 2:6;30:7;18:43,50;40:1-3;89:19-29;110:1,2;Mica 2:13;4:8.
nicu
nicu

Mesaje : 361
Data de înscriere : 11/09/2009
Varsta : 47

Sus In jos

Cine sunt cei doi martori Empty Re: Cine sunt cei doi martori

Mesaj  logic Joi Noi 19, 2009 8:43 pm

Tu spui ca primul martor este femeia si glasul celui ce striga in pustie... Despre care femeie este vorba si in ce sens striga primul martor in pustie?

logic

Mesaje : 106
Data de înscriere : 03/08/2008

Sus In jos

Cine sunt cei doi martori Empty Re: Cine sunt cei doi martori

Mesaj  nicu Vin Noi 20, 2009 12:37 pm

"In cer s-a aratat un semn mare:o femeie invaluita in soare,cu luna sub picioare si o cununa de douasprezece stele pe cap".-Apoc 12:1
Despre aceasta femeie este vorba.
Glasul celui ce striga in pustie pare ca se refere la Moise ca la un model profetic,fiindca el a fost primul martor sau glasul celui ce striga in pustie care anunta(striga)slava lui Iehova.
imi place foarte mult textul din Isaia 40:3-11 care striga, isi inalta glasul cu putere,anunta venirea lui Dumnezeu.
nicu
nicu

Mesaje : 361
Data de înscriere : 11/09/2009
Varsta : 47

Sus In jos

Cine sunt cei doi martori Empty Re: Cine sunt cei doi martori

Mesaj  logic Vin Noi 20, 2009 8:03 pm

In Apocalipsa 12 este vorba despre o femeie, samanta ei si ramasita samantei ei. Care dintre aceste trei entitati este ramasita de care zici (a Israelului spiritual)?

Tot nu am inteles in ce sens striga primul martor in pustie sau de ce acolo, adica cui poate pune marturie in pustie (pentru ca este prezentat ca murind in piata cetatii celei mari)?

logic

Mesaje : 106
Data de înscriere : 03/08/2008

Sus In jos

Cine sunt cei doi martori Empty Re: Cine sunt cei doi martori

Mesaj  nicu Sam Noi 21, 2009 3:22 pm

In Apocalipsa 12,femeia reprezinta crestinismul ca intreg,insa numai o ramasita ajunge sa joace rolul acesteia.-vezi Isaia 5:10;10:21,22;6:13;Mat 7:21;25:1,2;Luc 12:32.Deci ramasita este de fapt femeia iar samanta ei este ceea care are sa zdrobeasca capul sarpelui.
A predica in pustie poate sa aiba un sens simbolic,poate fi vorba de vremuri grele sau amare,astfel ca ii vedem pe cei doi martori imbracati in saci sau pe Ioan avand o reactie adversa in urma mancarii sulului.

Te rog sa ma scuzi daca raspunsul este nesatisfacator,astept sa contribuie si altcineva la acest subiect
nicu
nicu

Mesaje : 361
Data de înscriere : 11/09/2009
Varsta : 47

Sus In jos

Cine sunt cei doi martori Empty Re: Cine sunt cei doi martori

Mesaj  logic Sam Noi 21, 2009 9:33 pm

Intr-adevar, raspunsul nu e prea satisfacator pentru ca in capitolul 12 singura ramasita mentionata este cea a samantei. Femeia din cer nu are ramasita. Iar a predica in pustie nu este egal cu a fugi in pustie din cauza persecutiei. In plus, a predica in pustie este in sine un nonsens, afara numai daca oamenii parasesc orasele si se duc in pustie asa cum au facut ca sa-l auda pe Ioan Botezatorul.

Fata de aceste dificultati, solutia ar fi sa nu identifici pe unul din martori cu femeia si sa redefinesti pustia. Ar fi de ajutor sa observi ca Isaia 40:3 nu vorbeste despre un glas care striga in pustie, ci despre unul care striga in orase cuvintele: "In pustie pregatiti calea Domnului..."

logic

Mesaje : 106
Data de înscriere : 03/08/2008

Sus In jos

Cine sunt cei doi martori Empty Re: Cine sunt cei doi martori

Mesaj  nicu Joi Noi 26, 2009 1:38 pm

N-am spus ca femeia are o ramasita ci ca ea este compusa din membrii individuali a tuturor religiilor crestinatatii,care in ziua Domnului,vor vedea ca au ceva in comun.Toti acestia,vor compune o ramasita a crestinatatii.Acestia sunt prefigurati de Rahela,sotia lui Iacov.
Iacov avea doua sotii:Leea care a fost prima si prefigureaza poporul israel si Rahela,a doua sotie si care prefigureaza crestinismul. Rahela prefigureaza femeia din apocalipsa 12 si se refera la o ramasita a crestinismului care in ziua Domnului va da nastere copilului de parte barbateasca.Dupa nastere femeia va "SCADEA" Iar copilul va "CRESTE"-Vezi Ioan 3:30.
Aceasta "SCADERE" nu va avea loc pana ce copilul nu va fi in siguranta.-Luca 2:26,29-31.
Dat fiind faptul ca femeia din apocalipsa 12 este o clasa,ea "nu va trece pana se vor intampla toate acestea"-vezi Mat 24:34
Cu asta am lamurit si problema "GENERATIA ACEASTA" caruia i s-a dat o interpretare gresita de catre Martorii lui Iehova.
nicu
nicu

Mesaje : 361
Data de înscriere : 11/09/2009
Varsta : 47

Sus In jos

Cine sunt cei doi martori Empty Re: Cine sunt cei doi martori

Mesaj  logic Joi Noi 26, 2009 8:01 pm

Raman totusi probleme la care trebuie meditat.
Ramasita crestinatatii, a bisericii, "noi cei vii care vom fi ramas" de care vorbea apostolul, este in realitate ramasita samantei promise. Pentru ca biserica este samanta impreuna cu Isus, asa cum citim in Galateni.
Pe de alta parte, femeia din Apoc. 12, ca mama a samantei, este mai degraba Sara din Galateni 4 si femeia profetica din Geneza 3:15.
De altfel tema din Geneza, dusmania dintre femeie, sarpe si samantele lor se regaseste in Apoc. 12, care pune fata in fata femeia si balaurul.
Adica femeia simbolica care il naste pe Mesia si pe cei ai lui (mireasa), nu poate fi mireasa.

logic

Mesaje : 106
Data de înscriere : 03/08/2008

Sus In jos

Cine sunt cei doi martori Empty Re: Cine sunt cei doi martori

Mesaj  nicu Vin Noi 27, 2009 1:52 pm

Intr-adevar noi suntem samanta femeii,primul fiind Isus iar noi ca o adaugare am fost ziditi in trupul lui.
Ca si samanta a femeii noi am mostenit niste fagaduinte,care ar fi:"te voi binecuvânta foarte mult ºi-þi voi înmulþi foarte mult sãmânþa ºi anume: ca stelele cerului ºi ca nisipul de pe þãrmul mãrii; ºi sãmânþa ta va stãpâni cetãþile vrãjmaºilor ei.
Toate neamurile pãmântului vor fi binecuvântate în sãmânþa ta, pentru cã ai ascultat de porunca Mea!"-Gen 22:17,18
Ce inseamna aceasta? inseamna ca ciclul nu se va opri la noi ci il vom transmite in continuare, inseamna ca vom da nastere unei seminte(copilului de parte barbateasca) care va mosteni de la noi fagaduintele. Noi nu vom ramane pururea samanta femeii,ciclul nu se va opri la noi,si noi la fel ca Avraam,Isac si Iacov vom da in continuare. Concluzia mea este ca femeia din apocalipsa 12 sunt crestinii care vor fi gasiti apti fiindca ei sunt samanta curenta,mostenitoare a fagaduintelor, care in ziua Domnului le va transmite in continuare semintei ei sau copilului de parte barbateasca.
nicu
nicu

Mesaje : 361
Data de înscriere : 11/09/2009
Varsta : 47

Sus In jos

Cine sunt cei doi martori Empty Re: Cine sunt cei doi martori

Mesaj  logic Vin Noi 27, 2009 7:47 pm

Cam intortocheata aceasta identitate - si samanta femeii si femeia care naste samanta...

logic

Mesaje : 106
Data de înscriere : 03/08/2008

Sus In jos

Cine sunt cei doi martori Empty Re: Cine sunt cei doi martori

Mesaj  nicu Sam Noi 28, 2009 11:14 am

Da,cam intortocheata dar adevarata,la fel de adevarata ca si faptul ca din oameni ies oameni si este un proces fractal
nicu
nicu

Mesaje : 361
Data de înscriere : 11/09/2009
Varsta : 47

Sus In jos

Cine sunt cei doi martori Empty Re: Cine sunt cei doi martori

Mesaj  pascal Lun Feb 22, 2010 6:17 pm

Eu vad pe cei doi martori ca Enoh si Ilie-amandoi au fost luati la cer de Dumnezeu ,iar cerul nu poate mosteni carnea de aceea cred ca vor veni pe pamant in zilele din urma ca sa moara.

pascal

Mesaje : 13
Data de înscriere : 22/02/2010

Sus In jos

Cine sunt cei doi martori Empty Re: Cine sunt cei doi martori

Mesaj  nicu Mar Feb 23, 2010 2:19 pm

Daca Enoh si Ilie sunt cei doi martori,atunci care va fi rolul ramasitei semintei femeii si a celor 144000?
Eventual spiritul lui Ilie si a lui Moise se va manifesta asupra femeii si a celor 144000 la fel cum a fost in primul secol cu Ioan si Isus.Viziunea lui Petru cu Isus,Moise si Ilie,arata ca istoria are sa se repete a doua oara,adica dupa cum spune Isus,trebuie ca mai intai sa vina Ilie sau Moise sau spiritul acestora care pregatesc calea inaintea celui uns.
nicu
nicu

Mesaje : 361
Data de înscriere : 11/09/2009
Varsta : 47

Sus In jos

Cine sunt cei doi martori Empty Re: Cine sunt cei doi martori

Mesaj  logic Mar Feb 23, 2010 9:55 pm

pascal a scris:Eu vad pe cei doi martori ca Enoh si Ilie-amandoi au fost luati la cer de Dumnezeu ,iar cerul nu poate mosteni carnea de aceea cred ca vor veni pe pamant in zilele din urma ca sa moara.

Despre Enoh, Pavel spune ca a murit in credinta, iar Ilie si-a trait restul vietii pe pamant si a murit.

logic

Mesaje : 106
Data de înscriere : 03/08/2008

Sus In jos

Cine sunt cei doi martori Empty Re: Cine sunt cei doi martori

Mesaj  nicu Mier Apr 14, 2010 8:54 am

Nicu a scris,adica io:

Glasul celui ce striga in pustie pare ca se refere la Moise ca la un model profetic,fiindca el a fost primul martor sau glasul celui ce striga in pustie care anunta(striga)slava lui Iehova


Aici se pare ca gresesc fiindca Avraam a fost primul care a cunoscut un exod,modelele profetice incep cu Avraam care a fost primul martor care a dat nastere semintei promise care a fost Isac.
nicu
nicu

Mesaje : 361
Data de înscriere : 11/09/2009
Varsta : 47

Sus In jos

Cine sunt cei doi martori Empty Re: Cine sunt cei doi martori

Mesaj  logic Mier Apr 14, 2010 10:27 pm

Intr-adevar dupa semnele pe care le fac, cei doi martori par sa fie prefigurati de Moise si Ilie.
In VT glasul care striga se aude in Ierusalim (Isaia 40:2, 3), nu in pustie.

logic

Mesaje : 106
Data de înscriere : 03/08/2008

Sus In jos

Cine sunt cei doi martori Empty cine sunt cei doi martori?

Mesaj  valeriu balaj Mier Apr 21, 2010 10:15 pm

Bun gasit celor de pe acest forum!
Raspunsul meu la intrebarea: "cine sunt cei doi martori?" este: proorocul Ilie si Ioan Botezatorul. Acestia fac aceeasi lucrare inaintea venirii lui Christos, atat inaintea primei veniri cat si inaintea venirii a doua. In ce priveste prima venire este de prisos a comenta lucrarea celor doi martori (Matei 17:10-13), dar spre mirarea celor mai multi, lucrarea celor doi martori s-a facut si in ce priveste venirea a doua, semn ca venirea lui Isus este aproape. Prin bunatatea lui Dumnezeu reusim sa intelegem si profetia celor 70 de saptamani, pe care noi o aplicam in totalitate venirii a doua a lui Isus, chiar suntem in timpul derularii acestei profetii. Pentru mai multe amanunte va recomand site-ul www.ce-spun-prooroci.com, iar actuala lucrare Ilie-Ioan o gasiti pe site-ul gruparii crestine "Calea cea sfanta".

valeriu balaj

Mesaje : 18
Data de înscriere : 21/04/2010

Sus In jos

Cine sunt cei doi martori Empty Re: Cine sunt cei doi martori

Mesaj  nicu Joi Apr 22, 2010 8:50 am

Bun venit valeriu!
Sa sti ca mi-ai starnit interesul.
Vrei sa zici ca s-a nascut copilul de parte barbateasca si noi nu stim?
Esti dispus sa aprofundezi subiectul si sa raspunzi la obiectii fiindca s-ar putea sa nu te credem?


Ultima editare efectuata de catre nicu in Sam Sept 24, 2011 10:41 am, editata de 2 ori
nicu
nicu

Mesaje : 361
Data de înscriere : 11/09/2009
Varsta : 47

Sus In jos

Cine sunt cei doi martori Empty Re: Cine sunt cei doi martori

Mesaj  nicu Joi Apr 22, 2010 8:52 am

(...)


Ultima editare efectuata de catre nicu in Sam Sept 24, 2011 10:41 am, editata de 1 ori
nicu
nicu

Mesaje : 361
Data de înscriere : 11/09/2009
Varsta : 47

Sus In jos

Cine sunt cei doi martori Empty Re: Cine sunt cei doi martori

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum