Cine sunt cei doi martori

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

In jos

Re: Cine sunt cei doi martori

Mesaj  nicu la data de Joi Apr 22, 2010 9:58 am

Raspunsul meu la intrebarea: "cine sunt cei doi martori?" este: proorocul Ilie si Ioan Botezatorul.

Cum poate fi cei doi martori proorocul Ilie si Ioan Botezatorul?
Proorocul Ilie si Ioan Botezatorul nu poate fi decat doar un singur martor si anume cel dintai,el nu poate fi si cel de-al doilea.
Mergem dupa modelul profetic din primul secol:Ioan B si Isus.
Ioan care era Ilie(un singur martor)care a marturisit despre Isus(Unsul,al doilea martor) si a pregatit calea inainte lui.
Poti sa postezi nr 25 al seceratorului?
nicu

Data de înscriere : 11/09/2009
Varsta : 41

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Mesaj  valeriu balaj la data de Joi Apr 22, 2010 10:44 am

Site-ul gruparii "Calea cea sfanta" este: www.grupcaleasfanta.ro, continutul temelor acestea consider ca sunt atat lucrarea "Ilie" cat si lucrarea "Ioan", deci sant doi martori care fac aceeasi lucrare, aceasta s-a facut inaintea venirii lui Isus si se face si inaintea venirii a doua a lui Isus, tot de cei doi martori Ilie -Ioan. Aceasta lucrare premergatoare venirii lui Isus arata starea de "schiopatare" a poporului de ambele picioare (poporul Domnului). La fel, consider ca aceasta lucrare (Ilie) este incheiata, dar pentru a putea fi inteleasa trebuie "lasata sa sufle", chiar daca cei doi martori sunt deja biruiti de fiara.Tema numarul 1 din editia "ce spun proorocii" trateaza mai pe larg acest subiect. Va stau la dispozitie pt. a raspunde la intrebarile la care stiu un raspuns corect (cu suport biblic), in limita timpului de care dispun.

valeriu balaj

Data de înscriere : 21/04/2010

Sus In jos

Mesaj  nicu la data de Joi Apr 22, 2010 11:02 am

Cred ca esti sincer in ceea ce spui,nu pun la indoiala,dar eu nu vad un al doilea martor ci numai unul,Ilie sau Ioan e totuna,un singur martor,unde e al doilea adica mesia?
Deasemenea zici ca aceasta lucrare a avut loc,insa cum se face ca nu am auzit de ea ?(comp Mat 24:14)
De ce abia dupa ce s-a scurs eventul vii cu interpretare si nu inainte de avea loc,stim ca Dumnezeu cheama lucrurile care nu sunt ca si cand ar fi si nu lucrurile care au fost ca si cand ar fi stiut.
nicu

Sus In jos

Mesaj  nicu la data de Joi Apr 22, 2010 11:07 am

(...)

Ultima editare efectuata de catre nicu in Sam Sept 24, 2011 10:42 am, editata de 1 ori
nicu

Sus In jos

Mesaj  nicu la data de Joi Apr 22, 2010 11:18 am

Daca lucrarea lui Ilie este incheiata cum se face ca nu ne aflam in mileniu deja?
Stii ca lucrarea lui Ilie dureaza cinci luni,ca dupa aceste cinci luni primul martor trebuie sa scada iar al doilea trebuie sa creasca? Sti ca primul martor trebuie sa moara dincoace de Iordan ca Moise sau Rahela?Stii ca primul martor nu va face minuni fiindca el nici nu marturiseste despre el ci despre al doilea martor care e mai mare decat primul,acesta din urma va face minuni adeverind faptul ca el e alesul lui Dumnezeu?

Ultima editare efectuata de catre nicu in Sam Sept 24, 2011 10:43 am, editata de 1 ori
nicu

Sus In jos

Mesaj  valeriu balaj la data de Joi Apr 22, 2010 11:29 am

Pentru toti exista un timp "astazi", deci se poate analiza (studia) aceasta lucrare si din urma. Iata un lucru care urmeaza in viitor:Intelegand aceasta lucrare Ilie, noi pricepem timpul venirii Regelui Mesia. Data aratata este 24 Apr. 2011 ( cu o eroare de 5 zile). Iti recomand sa studiezi aceasta brosura in intregime (ce spun proorocii nr.3).

valeriu balaj

Sus In jos

Mesaj  nicu la data de Joi Apr 22, 2010 11:38 am

Am sa citesc,deci nu voi dispretui cuvantul tau.
Nu e bine sa stabilesti data,de ce faci lucrul asta?Ori eu ori tu trebuie sa capitulam,nu-i nici o rusine si nici tarziu inca.Tare as vrea sa fi gresit eu.

Ultima editare efectuata de catre nicu in Sam Sept 24, 2011 10:44 am, editata de 1 ori
nicu

Sus In jos

Mesaj  valeriu balaj la data de Joi Apr 22, 2010 11:49 am

Nicu,
Sunt dispus sa discutam pe messenger daca vrei, seara dupa ora 21:00. Id'ul meu este valeriu_balaj. In ce priveste calcularea timpului, brosura trateaza si acest subiect. Acum trebuie sa plec, imi cer scuze.

valeriu balaj

Sus In jos

Mesaj  nicu la data de Joi Apr 22, 2010 6:54 pm

????????????????

Ultima editare efectuata de catre nicu in Lun Aug 29, 2011 10:16 am, editata de 1 ori
nicu

Sus In jos

Mesaj  valeriu balaj la data de Joi Apr 22, 2010 8:33 pm

Este imposibil ca unul dintre "cei doi martori" sa fie Isus, deoarece Isus nu a fost biruit de fiara niciodata.

valeriu balaj

Sus In jos

Mesaj  nicu la data de Vin Apr 23, 2010 11:21 am

normal ca nu-i Isus ci mai degraba fratele sau.Isus a fost biruit,de aceea zice ELI ELI LAMA SABACTANI.
nicu

Sus In jos

Mesaj  nicu la data de Dum Mai 23, 2010 9:25 am

Draga Valeriu,am citit multe articole pe care le-ai scris si am constatat ca expunerea ta e incompleta.Lipseste al doilea martor care este Beniamin care este fiul lui Rahela si este primul martor.
Primul martor incepe sa scada dupa nasterea celui de-al doilea martor.Primul martor moare dupa ce se naste al doilea martor.Unde se regaseste acest model profetic in viziunea ta? Ceva nu pusca,nu se integreaza,nu are rima,este incomplet.Te rog sa-ti revizuiesti viziunea,incearca sa cladesti din nou,poate o sa iasa bine pana la urma.
nicu

Sus In jos

cine sunt cei doi martori?

Mesaj  valeriu balaj la data de Mar Mai 25, 2010 9:36 am

Nicu! De unde ai scos asta: "Primul martor incepe sa scada dupa nasterea celui de-al doilea martor.Primul martor moare dupa ce se naste al doilea martor"? Apocalipsa 11:7 - 11 arata altceva fata de ce spui tu. Cei doi martori deodata marturisesc, deodata sunt omorati si deodata sunt readusi la viata. Cei doi fac o lucrare premergatoare venirii lui Isus. Nu au nimic de a face cu Beniamin fiul Rahelei. Lucrurile sunt clare si pusca, doar trebuie intelese corect. Urmatoarea tema care va apare pe site-ul nostru (peste vreo 6 - 7 zile) cu titlul "Cantarea lui Moise...", arata 4 repere principale care ne ajuta sa intelegem corect Apocalipsa. Ti-o recomand. Ma bucur ca citesti subiectele noastre.

valeriu balaj

Sus In jos

Mesaj  nicu la data de Mar Mai 25, 2010 2:27 pm

Eu cred ca sti foarte bine ceea ce a zis Ioan,anume ca el trebuie sa scada iar Isus sa creasca.vezi Ioan 3:30
Iata un argument care este deajuns sa-ti dai seama care-i treaba cu primul martor fata de al doilea martor.Cantarea lui Moise iarasi ar trebui sa te puna pe ganduri,ea este diferita fata de cantarea celor 144.000.Moise a ramas si a murit dincoace de Iordan,el a scazut iar Iosua a crescut.Rahela a scazut iar Beniamin a crescut,ea a trait cuvintele profetice a lui Simeon care a zis:

„Acum, eliberează in pace pe robul Tau, Stapane, după cuvantul Tau.
 Caci au vazut ochii mei mantuirea Ta''- Luca 2:29,30

Istoria lui Iacov are legatura cu istoria omenirii,este un model profetic iar acuma ne aflam in acea parte a istoriei in care trebuie sa se nasca Beniamin.
Faptul ca cei doi martori mor deodata este o confirmare ca acestia sunt doua clase de oameni altfel n-ar avea sens.
nicu

Sus In jos

cine sunt cei doi martori?

Mesaj  valeriu balaj la data de Mar Mai 25, 2010 3:31 pm

Daca unul dintre cei doi martori ar fi Isus atunci are o logica ce spui tu, dar e imosibil ca unul sa fie Isus. Intelege sensul figurat in care este scrisa Apocalipsa, timpul de implinire a ei si cu cine se implineste.

valeriu balaj

Sus In jos

Mesaj  nicu la data de Mier Mai 26, 2010 3:15 pm

N-am spus ca unul din cei doi martori si anume al doilea,ar fi IIsus ci acesta este mai degraba fratele lui IIsus si care este Beniamin,prin el are loc intoarcerea Israelitilor.
Profetia se repeta, ea a avut implinire in primul secol in persoana lui IIsus Christos si se repeta astazi in persoana fratelui lui IIsus.

Ultima editare efectuata de catre nicu in Sam Sept 24, 2011 10:50 am, editata de 1 ori
nicu

Sus In jos

Mesaj  nicu la data de Joi Oct 14, 2010 10:34 am

Iata un text care vorbeste despre cei doi martori:

Ps 22 : 30,31
O samanta de oameni(ramasita ,primul martor) li va sluji; si se va vorbi despre Domnul catre cei ce vor veni dupa ei(al doilea martor,copilul de parte barbateasca).
Acestia vor veni(al doilea martor rapiti,repatriati) si vor vesti dreptatea Lui, vor vesti lucrarea Lui poporului care se va naste(israelitii care se intorc prin copilul de parte barbateasca si toate neamurile care se vor pocai,marea multime)
nicu

Sus In jos

Mesaj  calea la data de Lun Ian 17, 2011 1:13 pm

Cei doi martori sunt doi bărbați profeți care se vor ridica în necazul cel mare și vor profeți pentru evreii naturali, în ei este duhul și puterea ce a fost peste Ilie și Moise.

calea

Data de înscriere : 16/01/2011

Sus In jos

Mesaj  calea la data de Lun Ian 17, 2011 3:48 pm

Dragă Valeriu, dacă profeția ce trebuie să se împlinească în aprilie nu se va împlini, ești de acord atunci să recunoști că profetul vostru este un impostor?
Deuteronomul 18:20  Dar prorocul care va avea îndrăzneala să spună în Numele Meu un cuvânt pe care nu-i voi porunci să-l spună sau care va vorbi în numele altor dumnezei, prorocul acela să fie pedepsit cu moartea.”
21  Poate că vei zice în inima ta: „Cum vom cunoaște cuvântul pe care nu-l va spune Domnul?”
22  Când ceea ce va spune prorocul acela în Numele Domnului nu va avea loc și nu se va întâmpla, va fi un cuvânt pe care nu l-a spus Domnul. Prorocul acela l-a spus din îndrăzneală: să n-ai teamă de el.

calea

Sus In jos

Mesaj  calea la data de Lun Ian 17, 2011 7:11 pm

Cine crezi tu Valeriu că sunt cei doi martori?

M-am uitat peste broșurile voastre și am văzut că parcă spuneți că în aprilie va fi o zguduire în organizația martorii lui Iehova, atunci are loc și sfârșitul?

calea

Sus In jos

Mesaj  valeriu balaj la data de Dum Ian 23, 2011 12:45 pm

calea a scris:Cine crezi tu Valeriu că sunt cei doi martori?

M-am uitat peste broșurile voastre și am văzut că parcă spuneți că în aprilie va fi o zguduire în organizația martorii lui Iehova, atunci are loc și sfârșitul?

"calea", primește salutările mele! Bine ai venit pe acest forum!
Scuză răspunsul întârziat, aici s-a cam lăsat liniștea.

Venirea lui Isus nu are nimic cu sfârșitul lumii, dacă la acest sfârșit te referi. Sfârșitul lumii este o expresie populară. Nu are originea în Biblie.

Ai dreptate, dacă nu se va întâmpla nimic până la 1 Mai 2011, sunt martor mincinos, dar mă întreb, dacă va fi așa, cei ce au auzit strigare: "Iată Mirele, ieșiți-i în întâmpinare!" și nu o fac, cum se vor numi atunci: înțelepți sau nechibzuiți?

Să ai multă pace!

valeriu balaj

Sus In jos

Mesaj  calea la data de Dum Ian 23, 2011 1:47 pm

Dragă Valeriu, când am spus "sfâșitul lumii" m-am referit la "sfâșitul veacului", în alte traducerii "sfârșitul epocii", "sfârșitul acestui sistem de lucruri".

Ai putea să ne detailezi ce trebuie să aibă loc în aprilie 2011, ca să înțelegem mai clar opinia ta și grupului tău?
Mulțumesc.

calea

Sus In jos

Cei doi martori

Mesaj  valeriu balaj la data de Dum Ian 23, 2011 1:59 pm

După cum arată profeția celor 70 de săptămâni, va avea loc venirea lui Mesia Unsusl. Acesta, Mesia Unsul, va stârpi odată cu venirea Sa pe acel pretins uns. 2Tesaloniceni 2:8. Acest pretins uns trebuie identificat corect, el nu este nimeni altul decât "sclavul fidel și prevăzător" al religiei Martorilor lui Iehova.

valeriu balaj

Sus In jos

Mesaj  calea la data de Dum Ian 23, 2011 2:04 pm

Am înțeles opinea voastră, deci crezi că în aprilie: unsul fals (adică WTS) va fi stârpit, datorită venirii lui Isus care Îl va stârpii.
Credeți că venirea lui Isus va duce doar la stârpirea unsului fals, sau mai va face și alte lucruri?

calea

Sus In jos

Cei doi martori

Mesaj  valeriu balaj la data de Dum Ian 23, 2011 2:10 pm

Desigur că va face și alte lucruri. Stârpirea acelui uns este prima Sa acțiune. Biblia arată multe semne premergătoare venirii Sale, dar acesta este un semn că deja va fi prezent. El vine să domnească 1000 de ani, să-l înlăture pe Satan, etc.

valeriu balaj

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum