Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Cei patru calareti ai apocalipsei

3 participan?i

In jos

Cei patru calareti ai apocalipsei Empty Cei patru calareti ai apocalipsei

Mesaj  nicu Mar Dec 08, 2009 11:38 am

Ce stim despre acestia,cine sunt ei,ne este dat sa stim? Stim ca Dumnezeu nu face nimic fara sa descopere tainele sale slujitorilor sai.(Amos 3:7) Stim ca descoperindune planurile sale,Dumnezeu ne arata bunatatea si prietenia sa fata de noi.(vezi Gen 17:17-19) Stim ca cuvintele lui nu sunt pecetluite (Apoc 22:10)si ca daca avem marturia lui Isus in noi,care este duhul prorociei,atunci n-ar trebui sa fim straini fata de ele, fiindca marturia lui Isus sau Mangaietorul,care mereu este cu noi,ne calauzeste in toate.
(a se citi urmatoarele texte:Ioan 16:13;Apoc 19:10b;1Cor 1:5-8;Ef 1:8,9;Col 2:3)
nicu
nicu

Mesaje : 361
Data de înscriere : 11/09/2009
Varsta : 47

Sus In jos

Cei patru calareti ai apocalipsei Empty Re: Cei patru calareti ai apocalipsei

Mesaj  logic Mar Dec 08, 2009 8:54 pm

nicu a scris:Ce stim despre acestia, cine sunt ei?

logic

Mesaje : 106
Data de înscriere : 03/08/2008

Sus In jos

Cei patru calareti ai apocalipsei Empty Re: Cei patru calareti ai apocalipsei

Mesaj  nicu Joi Dec 10, 2009 11:46 am

Apocalipsa nu este scrisa intr-un mod cronologic,ea contine multe viziuni care se leaga intre ele,fiind vorba de aceeasi tema sau parte din tema. Mai multe viziuni,o singura tema si se completeaza una pe cealalta.
Avem cazul lui Faraon care a avut mai multe vise dar care avea o singura tema:" Iosif i-a zis lui Faraon: Ce a visat Faraon înseamnã un singur lucru".

Primul calaret este fratele lui Isus si la fel ca si Isus,el este uns si i se da o imparatie. Psalmul 2:6-12 se aplica la cei doi imparati ,unu ce s-a nascut acum 2000 de ani si celalalt care are sa vina:
"Totusi, Eu am uns pe Împãratul Meu pe Sion, muntele Meu cel Sfânt.
Eu voi vesti hotãrârea Lui, zice Unsul, Domnul Mi-a zis: Tu esti Fiul Meu! Astãzi Te-am nãscut.
Cere-Mi, si-ti voi da neamurile de mostenire si marginile pãmântului în stãpânire!
Tu le vei zdrobi cu un toiag din fier si le vei sfãrâma ca pe vasul unui olar.
Acum, deci, împãrati, purtati-vã cu întelepciune! Luati învãtãturã, judecãtorii pãmântului!
Slujiti Domnului cu fricã si bucurati-vã, tremurând.
Dati cinste Fiului, ca sã nu Se mânie si sã nu pieriti pe calea voastrã, cãci mânia Lui este gata sa se aprinda! Ferice de toti câti se încred în El "

Despre acest calaret se mai vorbeste si in alte viziuni,in apocalipsa 14 vedem doi frati,doi regi,doi unsi,
unu este Isus iar celalalt cei 144000(o clasa) care stau pe muntele sionului,ceea ce ne aminteste de Ps 2:6 unde spune:"Totusi, Eu am uns pe Împãratul Meu pe Sion, muntele Meu cel Sfânt".

Alt loc in care se vorbeste despre ei este Apocalipsa 12 ,copilul de parte barbateasca.
Toate se completeaza una pe cealalta.Ceilalti calareti care vor urma dupa acest imparat uns de Dumnezeu,sunt Antichristul si nenorocirile care se vor abate asupra pamantului.
nicu
nicu

Mesaje : 361
Data de înscriere : 11/09/2009
Varsta : 47

Sus In jos

Cei patru calareti ai apocalipsei Empty Re: Cei patru calareti ai apocalipsei

Mesaj  logic Joi Dec 10, 2009 7:27 pm

nicu a scris:Primul calaret este fratele lui Isus si la fel ca si Isus,el este uns si i se da o imparatie. Psalmul 2:6-12 se aplica la cei doi imparati ,unu ce s-a nascut acum 2000 de ani si celalalt care are sa vina:
"Totusi, Eu am uns pe Împãratul Meu pe Sion, muntele Meu cel Sfânt.
Eu voi vesti hotãrârea Lui, zice Unsul, Domnul Mi-a zis: Tu esti Fiul Meu! Astãzi Te-am nãscut.
Cere-Mi, si-ti voi da neamurile de mostenire si marginile pãmântului în stãpânire!
Tu le vei zdrobi cu un toiag din fier si le vei sfãrâma ca pe vasul unui olar.
Acum, deci, împãrati, purtati-vã cu întelepciune! Luati învãtãturã, judecãtorii pãmântului!
Slujiti Domnului cu fricã si bucurati-vã, tremurând.
Dati cinste Fiului, ca sã nu Se mânie si sã nu pieriti pe calea voastrã, cãci mânia Lui este gata sa se aprinda! Ferice de toti câti se încred în El "

Despre acest calaret se mai vorbeste si in alte viziuni,in apocalipsa 14 vedem doi frati,doi regi,doi unsi,
unu este Isus iar celalalt cei 144000(o clasa) care stau pe muntele sionului,ceea ce ne aminteste de Ps 2:6 unde spune:"Totusi, Eu am uns pe Împãratul Meu pe Sion, muntele Meu cel Sfânt".

Alt loc in care se vorbeste despre ei este Apocalipsa 12 ,copilul de parte barbateasca.
Toate se completeaza una pe cealalta.Ceilalti calareti care vor urma dupa acest imparat uns de Dumnezeu,sunt Antichristul si nenorocirile care se vor abate asupra pamantului.

Sunt multe afirmatii intr-un singur mesaj si insuficient documentate. De exemplu, tu spui in mod foarte firesc ca Isus are un "frate", dar singura reprezentare cunoscuta in Biblie in raport cu Isus este "mireasa" lui (biserica ca si clasa) si "fratii" lui (ceilalti componenti ai samantei, membrii individuali ai bisericii). Care este baza biblica pentru acest "frate" al lui Isus de care zici?

logic

Mesaje : 106
Data de înscriere : 03/08/2008

Sus In jos

Cei patru calareti ai apocalipsei Empty Re: Cei patru calareti ai apocalipsei

Mesaj  nicu Vin Dec 11, 2009 1:13 pm

Biblia contine multe imagini profetice.Ele au fost scrise pentru invatatura noastra si ne ajuta sa intelegem tainele lui Dumnezeu prin sensurile simbolice pe care le contin.-Rom 15:4;1Cor 10:11;Gal 4:24.
Iti recomand sa citesti din nou cartile lui Moise deoarece ele abunda in imagini profetice. Aceste imagini,simboluri,umbre,ne dezvaluie lucrurile care s-au implinit,se implinesc si se vor implini si ne descopera caracterul lui Dumnezeu care cheama lucrurile care nu sunt ca si cum ar fi.-Rom 4:17;
Deasemeni ar mai fi o carte pe care ti-as recomandao ,Chiril al Alexandriei partea a doua.

Iacov a avut doua sotii ,Leea care este imaginea poporului Israel si Rahela care este chipul Biseriicii dintre neamuri. Rahela a nascut doi fii,Iosif care il reprezinta pe Iisus si Beniamin ce inca nu s-a nascut,acesta este fratele lui Iisus ce se va naste in zilele din urma. Rahela zilelor din urma va da nastere unui copil pe nume Beniamin, adica fiul durerii sau cel ce va provoca moartea ei. Dupa nasterea copilului ,biserica va scadea iar copilul va creste.-vezi Ioan 3:30.

Isus vorbeste despre acest frate a lui in Matei 25,aici ne arata ca acesta constituie o clasa:"acesti foarte neînsemnati frati ai mei"


Ultima editare efectuata de catre nicu in Joi Iun 07, 2012 1:57 pm, editata de 2 ori
nicu
nicu

Mesaje : 361
Data de înscriere : 11/09/2009
Varsta : 47

Sus In jos

Cei patru calareti ai apocalipsei Empty Re: Cei patru calareti ai apocalipsei

Mesaj  logic Vin Dec 11, 2009 10:07 pm

nicu a scris:Iacov a avut doua sotii ,Leea care este imaginea poporului Israel si Rahela care este chipul Biseriicii dintre neamuri. Rahela a nascut doi fii,Iosif care il reprezinta pe Isus si Beniamin ce inca nu s-a nascut,acesta este fratele lui Isus ce se va naste in zilele din urma. Rahela(biserica)zilelor din urma va da nastere unui copil pe nume beniamin adica fiul durerii sau cel ce va provoca moartea ei. Dupa nasterea copilului ,biserica va scadea iar copilul va creste.-vezi Ioan 3:30.

Isus vorbeste despre acest frate a lui in Matei 25,aici ne arata ca acesta constituie o clasa: "acesti foarte neînsemnati frati ai mei"

Ok, frati, si nu este singurul loc in Scriptura, dar "frate" la singular? Ca si clasa supusa lui nu pot fi simbolizati decat printr-o femeie. O femeie este supusa sotului ca si cap. Cristos este capul bisericii.

Mai sunt puncte dificile in prezentarea ta: biserica dintre neamuri il naste pe Isus (Iosif)?!, apoi pe cei 144000 (Beniamin)? Ambele nasteri sunt independente de biserica dintre neamuri... Apoi Iacov (Israel) este el insusi un simbol al bisericii, ceea ce nu lasa loc pentru sotiile lui. Altceva ar fi daca ai zice ca biserica este reprezentata de Rebeca, sotia lui Isaac.

logic

Mesaje : 106
Data de înscriere : 03/08/2008

Sus In jos

Cei patru calareti ai apocalipsei Empty Re: Cei patru calareti ai apocalipsei

Mesaj  nicu Mier Dec 30, 2009 7:29 pm

Da,sunt puncte dificile in prexentarea mea dar asta doar din cauza limitelor si slabiciunilor mele.
Dar nu conteaza fiindca asa fac loc puterii lui Dumnezeu,iata lucrurile sunt pe cale sa se intample,atunci nu va mai conta daca prezentarea a fost buna sau rea fiindca ele vor fi oricum confirmate prin puterea duhului prin implinirea lor,exact cum am zis si ce am zis nu a fost de la mine.
Puterea duhului se va arata prin implinirea a tot ce am zis,ea va fi ca focu din cer ce va mistui jertfa sau cuvintele ce le-am rostit si atunci nu va fi loc de indoiala.Aceasta e mai presus de orice argument sau prezentare omeneasca.
nicu
nicu

Mesaje : 361
Data de înscriere : 11/09/2009
Varsta : 47

Sus In jos

Cei patru calareti ai apocalipsei Empty Re: Cei patru calareti ai apocalipsei

Mesaj  nicu Mar Feb 23, 2010 2:49 pm

https://www.youtube.com/watch?v=W9dBrrPJvq8

Am facut un mic video despre calaretul alb din apoc.A iesit cam nereusit mai ales ca nu-i in engleza.
Dar cine va dispretui lucrurile incepatoare?
Pareri,impresii,commenturi.
nicu
nicu

Mesaje : 361
Data de înscriere : 11/09/2009
Varsta : 47

Sus In jos

Cei patru calareti ai apocalipsei Empty Re: Cei patru calareti ai apocalipsei

Mesaj  logic Mar Feb 23, 2010 10:03 pm

Artistic este ok, desi textul nu este prea academic. Oricum e un inceput!

logic

Mesaje : 106
Data de înscriere : 03/08/2008

Sus In jos

Cei patru calareti ai apocalipsei Empty Re: Cei patru calareti ai apocalipsei

Mesaj  calea Lun Ian 17, 2011 6:06 pm

Cei patru călăreți din Apocalipsa cap. 6, sunt patru îngeri, ei sunt prezentați și în Zaharia 1:8-11; 6:1-8.
Tot acești patru îngeri sunt văzuți de Zaharia sub forma a cai de diferite culori, sau a unor cai ce trag care sau căruțe (Zaharia 1:8; 6:1-9).
În cartea lui Zaharia, unii îngeri sunt descriși în Zaharia 1:7-11, sub forma unor cai de diferite culori. Știm că atât în cartea lui Zaharia (6:1-Cool, cât și în alte cărți din Biblie (2Împărați 2:11; 6:17; Psalmul 68:17), caii reprezintă îngeri (spirite), tot la fel și carele (căruțele). În Scripturi îngerii sunt prezentați ca Spirite și ca flăcări de foc (Psalmul 104:4; Evrei 1:7,14).
Acești cai au rolul de cutreiera pământul și a vedea situația de pe pământ, cât și să potolesc mânia lui Dumnezeu prin diferite pedepse pe care aceștia le aplică pe pământ.
Probabil culoarea cailor se schimbă după misiunea ce o au.
În Apocalipsa 6:1-8, sunt descriși patru cai de diferite culori: alb, roșu, negru, gălbui.
Cred că cel alb este un înger ce a adus libertatea în unele țări din Europa de est, începând cu 1989, și el a galopat peste 20 de ani aducând libertate religioasă, dar în curând vine calul roșu: războiul, apoi calul negru foametea, și apoi calul gălbui moartea și locuința morților care culege recolta de morți a celor doi cai dinaintea lui.

calea

Mesaje : 72
Data de înscriere : 16/01/2011

Sus In jos

Cei patru calareti ai apocalipsei Empty Re: Cei patru calareti ai apocalipsei

Mesaj  nicu Lun Feb 07, 2011 1:15 pm

Daca nu lum in seama poetii(profetii) Romaniei,nu vom intelege nimic.Primul reprezinta dreptatea prin credinta,calaretul alb iar celalalt reprezinta dreptatea legii,calaretul rosu.Amandoi vin de la Dumnezeu si este o lucrare pentru cei ce au crezut in dragostea adevarului si cei ce n-au crezut,pentru acestia este o lucrare de ratacire,ca sa creada o minciuna.Calaretul negru arata faptul ca tot pamantul va fi chinuit cu exceptia locului unde se vor refugia cei doi martori(vinul si undelemnul),acest loc fiind Romania(vaduva din Sarepta).Al patrulea calaret se refera la evenimentul final(cinci luni mai tarziu),dupa ce poporul lui Dumnezeu se vor fi baricadat,refugiat in camaruta,adica in Romania, pana va trece mania lui Dumnezeu.
,,Du-te, poporul Meu, intra în odaile tale si inchide-ti usile dupa tine! Ascunde-te pentru o scurta vreme, pana trece indignarea!''-Isaia 26:20

Daca in timpul calaretului negru,oamenii erau doar chinuiti,acuma si anume in timpul calaretului galbui,oamenii vor murii , exceptie facand cei care s-au baricadat.In timpul calaretului galbui va cadea Babilonul.Aici se implinesc profetiile poetilor nostri de care am amintit la topicul :cinci au fost,unu este.
Cel care implineste acestea este calaretul rosu-nuiaua maniei lui Dumnezeu.






Ultima editare efectuata de catre nicu in Sam Sept 24, 2011 11:25 am, editata de 1 ori
nicu
nicu

Mesaje : 361
Data de înscriere : 11/09/2009
Varsta : 47

Sus In jos

Cei patru calareti ai apocalipsei Empty Re: Cei patru calareti ai apocalipsei

Mesaj  calea Lun Feb 07, 2011 1:23 pm

Nicule de ce nu mai merge linkul: https://www.youtube.com/watch?v=W9dBrrPJvq8

???


calea

Mesaje : 72
Data de înscriere : 16/01/2011

Sus In jos

Cei patru calareti ai apocalipsei Empty Re: Cei patru calareti ai apocalipsei

Mesaj  nicu Lun Feb 07, 2011 1:35 pm

l-am sters
nicu
nicu

Mesaje : 361
Data de înscriere : 11/09/2009
Varsta : 47

Sus In jos

Cei patru calareti ai apocalipsei Empty Re: Cei patru calareti ai apocalipsei

Mesaj  nicu Joi Iun 07, 2012 2:00 pm

Al doilea cal, si anume cel rosu, poate fi o trimitere la Esau care stim cu totii ca inseamna ''rosu'' .
Ideea este ca un copil ni se va naste, un fiu ni se va da si domnia va fi pe umarul sau, acesta e primul calaret si este fiul Rahelei. Daca vorbim despre Rebeca,atunci sunt doi mesia care ni se va naste si doar unul din ei va primi binecuvantarea, celalalt devenind un anticrist.

Cu privire la cei doi martori, respectiv femeia si copilul, nu mai sunt sigur daca e vorba de doua clase, tind tot mai mult sa cred ca e vorba de persoane individuale. Important,zic eu, este ca atunci cand se va naste Fiul Patriei(Beniamin), acesta sa gaseasca credinta.
nicu
nicu

Mesaje : 361
Data de înscriere : 11/09/2009
Varsta : 47

Sus In jos

Cei patru calareti ai apocalipsei Empty Re: Cei patru calareti ai apocalipsei

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum