Timpurile Neamurilor

In jos

Timpurile Neamurilor

Mesaj  nicu la data de Mier Mar 17, 2010 10:12 am

"Vor cadea sub ascutisul sabiei, vor fi luati robi printre toate neamurile; si Ierusalimul va fi calcat în picioare de neamuri, pana se vor implini vremurile neamurilor."-Luca 21:24
nicu

Data de înscriere : 11/09/2009
Varsta : 41

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Timpurile Neamurilor

Mesaj  nicu la data de Sam Mar 20, 2010 11:33 am

Au inceput aceste timpuri ale neamurilor atunci cand Ierusalimul a fost cucerit de catre Babilonieni si s-au sfarsit in 1914 e.n ? Da, au inceput atunci,dar nu s-au sfarsit in 1914.Acele timpuri ale neamurilor au durat 70 de ani.Ceea ce s-a intamplat atunci n-a fost decat imaginea a ceea ce urma sa vina,acelea au fost un MODEL PROFETIC.Adevarata implinire urma sa vina prin Isus Cristos in care se implineste legea si profetii.(Mat 5:17)
Isus confirma ca timpurile neamurilor au inceput in vremea lui:

Matei 23:37-39 Ierusalime, Ierusalime, care omori pe proroci si ucizi cu pietre pe cei trimesi la tine! De cate ori am vrut sa strang pe copiii tai cum isi strange gaina puii sub aripi si n-ati vrut! Iata ca vi se lasa casa pustie;
caci va spun ca de acum incolo nu ma veti mai vedea pana cand veti zice: „Binecuvantat este Cel ce vine in Numele Domnului!”

Luca 19:42-44 „Daca ai fi cunoscut si tu, macar in aceasta zi, lucrurile, care puteau sa-ti dea pacea! Dar acum, ele sunt ascunse de ochii tai.
Vor veni peste tine zile, cand vrajmasii tai te vor înconjura cu santuri, te vor impresura si te vor strange din toate partile:
te vor face una cu pamantul, pe tine si pe copiii tai din mijlocul tau; și nu vor lasa in tine piatra pe piatra, pentru ca n-ai cunoscut vremea cand ai fost cercetata.”

Matei 21:42,43 Isus le-a zis: „N-ati citit niciodată in Scripturi ca: „Piatra pe care au lepadat-o zidarii, a ajuns sa fie pusa in capul unghiului; Domnul a făcut acest lucru și este minunat in ochii nostri?”
De aceea, va spun ca Imparatia lui Dumnezeu va fi luata de la voi si va fi data unui neam, care va aduce roadele cuvenite.

Istoria confirma acest lucru:

In anul 70 e.n Titus a cucerit Ierusalimul.

Cat urma sa tina si ce anume anume avea sa se intample in acest timp al neamurilor?
Pavel ne spune ca timpurile neamurilor tin pana cand v-a intra toata plinatatea neamurilor.-Rom 11:25

Iata ca au trecut 2000 de ani ale timpurilor neamurilor,multi au devenit crestini,acestia reprezinta "plinatatea neamurilor". Ne intrebam ce urmeaza?!
Osea vorbeste iarasi despre aceste timpuri,el zice ca la sfarsitul acestor timpuri,Israel se va intoarce la Dumnezeul lor si la imparatul lor David.Osea ne mai spune ca aceste timpuri dureaza doua zile,a treia zi Dumnezeu ii va vindeca sau ii va invia.(Osea 3:4-5:6:1,2)
Ce inseamna aceste doua zile?sa fie oare o mie de ani pentru o zi?
Daca da atunci inseamna ca noi traim sfarsitul acestor timpuri ale neamurilor care tin de 2000 de ani sau doua zile. Ce urmeaza a treia zi daca nu invierea din morti?

"Caci, dupa cum Iona a stat trei zile si trei nopti in pantecele pestelui, tot asa si Fiul omului va sta trei zile si trei nopti in inima pamantului."-Matei 12:40
nicu

Sus In jos

Mesaj  logic la data de Sam Mar 20, 2010 9:32 pm

Nu prea exista legatura intre numarul deplin al neamurilor si timpurile neamurilor, desi expresiile sunt asociate de multi NP. Timpurile neamurilor este o perioada de calcare in picioare a Ierusalimului credincios de catre neamuri cu ingaduinta lui Dumnezeu. Ierusalimul distrus in anul 70 en era totalmente necredincios si Dumnezeu nu a intervenit pentru salvarea lui, scurtand acele zile de necaz. - Apoc. 11:2; Zah. 14:2.

Luca a consemnat din auzite cuvintele lui Isus despre timpurile neamurilor din Daniel si a facut-o presupunand ca ceea ce a spus Isus despre Ierusalim s-a implinit asupra cetatii infidele din secolul intai.

logic

Data de înscriere : 03/08/2008

Sus In jos

Mesaj  nicu la data de Dum Mar 28, 2010 8:47 am

Dar ce zici de cele sapte timpuri ? Cand au inceput ?
nicu

Sus In jos

Mesaj  logic la data de Lun Mar 29, 2010 10:06 pm

Cele sapte timpuri au inceput cel mai probabil in 609 ien, cu cei 70 de ani de suprematie a Babilonului.

Vezi Timpurile neamurilor, subtitlul Fiara "va veni"

logic

Data de înscriere : 03/08/2008

Sus In jos

Mesaj  nicu la data de Mar Mar 30, 2010 1:49 pm

Sa vad daca am inteles:Deci timpurile neamurilor au inceput cu fiara era(acel sistem anarhic,dictatorial,antimesianic).
Mi s-a parut extrem de bine gandit articolul si greu,trebuie sa mai citesc odata,oricum cred ca aceasta este doar o parte a cubului care are mai multe parti sau a profetiei care are mai multe aplicatii.E ca atunci cand intri intr-o camera a oglinzilor.Felicitari pentru articol.
nicu

Sus In jos

Mesaj  nicu la data de Lun Mai 17, 2010 6:54 pm

se pare ca fiara care va veni nu vine fiindca ii vine mintea la cap ca in cazul regelui Nebucadnetar:

“La sfârșitul acestor zile, eu, Nebucadnețar am ridicat ochii spre ceruri...în timpul acela mi-a venit mintea înapoi; slava împărăției mele, măreția și strălucirea mea mi s‑au dat înapoi; sfătuitorii și nobilii mei m-au căutat; am fost pus iarăși peste împărăția mea și mi-au fost adăugate măreții deosebite” (4:34-36).
nicu

Sus In jos

Mesaj  calea la data de Lun Ian 17, 2011 5:43 pm

Timpurile neamurilor se vor împlini în necazul cel mare, când neamurile vor călca curtea de afară a templului din Ierusalim (reconstruit) timp de 42 de luni. - Ap. 11:2.

calea

Data de înscriere : 16/01/2011

Sus In jos

Mesaj  nicu la data de Vin Feb 11, 2011 1:05 pm

Calcarea in picioare a Ierusalimului nu avea sa afecteze chivotul legamantului deoarece acesta avea sa fie rapit sau transportat in alta parte, pentru a nu ajunge pe mana strainilor.Daca ma gandesc bine,poate ma insel,acesta se afla in poporul care poarta stigmatele lui Cristos,aceasta actionand ca perdeaua separatoare,cei carnali nu vor intelege niciodata ca dincolo de perdea se afla slava lui Dumnezeu.Nu-i de mirare ca acest popor are binecuvantarea lui Avraam,ca din acest popor a putut sa se nasca atatia eroi,un DECEBAL,un STEFAN CEL MARE,un VLAD TEPES,un MIHAI VITEAZU,un MIHAI EMINESCU ETC...ETC..De aceea se naste Beniamin in acest popor si va fi rapit din nou si impreuna cu el si chivotul legamantului.
nicu

Sus In jos

Mesaj  nicu la data de Vin Feb 11, 2011 1:11 pm

ISam 6:1
Chivotul Domnului s-a aflat în țara filistenilor timp de șapte luni(sapte timpuri).

nicu

Sus In jos

Mesaj  ArthurW la data de Vin Feb 11, 2011 8:31 pm

Nicu, o discuție detaliată cu privire la "timpurile fixate ale națiunilor" o găsești în cartea Timpurile neamurilor: o nouă perspectivă (The Gentile Times Reconsidered), scrisă de Carl Olof Jonsson și apărută sub îngrijirea Commentary Press. Am înțeles că cei de la Toon Media Services ar urma să realizeze o traducere în limba română în viitor, probabil peste vreo doi ani.

ArthurW

Data de înscriere : 09/09/2008

Sus In jos

Mesaj  nicu la data de Sam Feb 12, 2011 11:06 am

O implinire a profetiei despre timpurile neamurilor sau a celor sapte timpuri a avut loc si cu privire la Romania.
Romania a fost data pe mana neamurilor incepand cu anul 1948, atunci Zedechia al zilelor noastre si-a pierdut coroana pentru ca peste 63 de ani mai tarziu ea sa fie data aceluia pe care Dumnezeu l-a ales.

''Așa vorbește Domnul Dumnezeu: „La o parte cu mitra, jos cununa împărătească! Nu mai este cum a fost. Ce este plecat va fi înălțat, și ce este înălțat va fi plecat!
Voi da jos cununa, o voi da jos, o voi da jos. Dar lucrul acesta nu va avea loc decât la venirea Aceluia care are drept la ea și în mâna căruia o voi încredința.'' –Ezechiel 21:26,27

Ultima editare efectuata de catre nicu in Mier Ian 04, 2012 3:21 pm, editata de 2 ori
nicu

Sus In jos

Mesaj  nicu la data de Sam Feb 12, 2011 11:07 am

(...)

Ultima editare efectuata de catre nicu in Sam Sept 24, 2011 11:11 am, editata de 1 ori
nicu

Sus In jos

Mesaj  nicu la data de Sam Feb 12, 2011 11:11 am

nu ma lasa sa pun adresa site-ului unde se gaseste in format pdf.daca dati cautare google o sa gasiti.
nicu

Sus In jos

Mesaj  nicu la data de Sam Feb 19, 2011 11:08 am

nicu a scris:Calcarea in picioare a Ierusalimului nu avea sa afecteze chivotul legamantului deoarece acesta avea sa fie rapit sau transportat in alta parte, pentru a nu ajunge pe mana strainilor.Daca ma gandesc bine,poate ma insel,acesta se afla in poporul care poarta stigmatele lui Cristos,aceasta actionand ca perdeaua separatoare,cei carnali nu vor intelege niciodata ca dincolo de perdea se afla slava lui Dumnezeu.Nu-i de mirare ca acest popor are binecuvantarea lui Avraam,ca din acest popor a putut sa se nasca atatia eroi,un DECEBAL,un STEFAN CEL MARE,un VLAD TEPES,un MIHAI VITEAZU,un MIHAI EMINESCU ETC...ETC..De aceea se naste Beniamin in acest popor si va fi rapit din nou si impreuna cu el si chivotul legamantului.

Dupa cum filistenii nu puteau sa vada dincolo de faptul ca mana lui Dumnezeu apasa greu asupra lor si cautau sa se scape de chivot,la fel si azi,multi nu vad decat ca Romania e o tara blestemata si fug de ea.Fratilor,ce vreau eu sa va spun,este ca Dumnezeu locuieste in mijlocul nostru,sa nu fugim fiindca singuri ne lipsim de binecuvantare.Sa ne apropiem acum mai mult ca oricand dar nu fara jertfa pentru vina ce sta in persoana lui Isus Christos,caci cine ar putea sa stea inaintea lui Dumnezeu fara aceasta?

Care dintre noi poate trăi lângă un foc mistuitor? Care dintre noi poate trăi lângă niște flăcări veșnice?(Isaia 33:14)

căci cine ar îndrăzni să se apropie din capul lui de Mine? – zice Domnul.(Ieremia 30:21)

nicu

Sus In jos

Mesaj  nicu la data de Mier Ian 04, 2012 5:04 pm

Stiti cum sta treaba cu profetiile? Ele au implinire multipla, dimensiuni si scari diferite a implinirii lor la fel ca o papusa in papusa (katiusa). Este geometrie sacra.
Cele sapte timpuri poate insemna multe, depinde de contextul in care se aplica, la fel este si cu sabatul, poate fi vorba de sabat milenar pana la sabat saptamanal. Un sabat poate fi asemuit unei planete si dupa cum sunt planete de diferite dimensiuni la fel este si cu sabatele sau cu cele sapte timpuri sau cu timpurile neamurilor.

Diferite dimensiuni a unui sabat sau sapte timpuri:

''Chivotul Domnului s-a aflat în țara filistenilor timp de șapte luni'' ISam 6:1
Cele sapte timpuri au insemnat atunci sapte luni.

''După cum Iona a stat trei zile și trei nopți în pântecele pestelui, tot așa și Fiul omului va sta trei zile și trei nopți în inima pământului.'' Matei 12:40
Profetul Iona a stat sapte timpuri in pantecele pestelui.
Insusi Iisus Christos a stat sapte timpuri(2 zile caci a treia zi a inviat) in inima pamantului iar a treia zi a inviat.

''Dar iată ce zice Domnul: „De îndată ce vor trece șaptezeci de ani ai Babilonului, Îmi voi aduce aminte de voi și voi împlini față de voi făgăduința Mea cea bună, aducându-vă înapoi în locul acesta.'' Ieremia 29:10
Israel s-a aflat rob pentru sapte timpuri(70 de ani) in Babilon.

''El ne va da iarăși viața în două zile; a treia zi ne va scula, și vom trăi înaintea Lui.''Osea 6
Israel se afla intr-o adormire sau impietrire de 2000 de ani sau sapte timpuri.

''Deci când a auzit că Lazăr este bolnav, a mai zăbovit două zile în locul în care era''Ioan 11:6
Lazar a stat sapte timpuri pana cand a venit Christos.

Miriam a fost închisă șapte zile(sapte timpuri) afară din tabără.Numeri 12:15

Si un glas s-a coborât din cer și a zis: „Află, împărate Nebucadnețar, că ți s-a luat împărăția!
Te vor izgoni din mijlocul oamenilor, și vei locui la un loc cu fiarele câmpului, îți vor da să mănânci iarbă ca la boi, și vor trece peste tine șapte timpuri, până vei recunoaște că Cel Preaînalt stăpânește peste împărăția oamenilor și că o dă cui vrea!” (Daniel 4:31,32)

Cat timp au insemnat aceste sapte timpuri pentru imparatul Nebucadnețar?

Pentru cat timp a fost Samson la cheremul Filistenilor? Acele timpuri au insemnat sapte timpuri.
Relatarea biblica despre Samson este un model profetic ce s-a implinit cu privire la Romania incepand cu anul 1948.
nicu

Sus In jos

Mesaj  nicu la data de Dum Ian 08, 2012 2:26 pm

''De aceea, vă spun că Împărăția lui Dumnezeu va fi luată de la voi și va fi dată unui neam care va aduce roadele cuvenite.''(Matei 21:43)

Potrivit cuvintelor lui Iisus Christos, cand au inceput timpurile neamurilor pentru Israel?

Cat aveau sa tina timpurile neamurilor pentru Israel? Tot Iisus Christos ne lamureste, dar intr-un mod indirect atunci cand zice : „Stricați templul acesta, și în trei zile îl voi ridica.”(Ioan 2:19), aici Christos face referire indirecta la profetia lui Osea(vezi Osea 6:2).

nicu

Sus In jos

Mesaj  nicu la data de Lun Noi 26, 2012 7:13 pm

Chivotul legii se afla in Dacia pentru "sapte timpuri". De regula, acolo unde se afla, El aduce binecuvantare sau blestem, depinde si de oamenii locului. Deasemenea atrage pe ciocoi, pradatori :"Unde este trupul acolo sunt si vilturii". Hristos mai zice ca Imparatia a fost luata de la evrei si a fost data altui neam. Aceasta se intelege si in sens spiritual dar si in sens literal, deci este umbra dar este si realitatea. Mihai Eminescu spune ca Hristos este regele Dacilor, deci daca realitatea(Hristos) e cu noi atunci acolo e si umbra(chivotul). Dumnezeu care a fost lepadat de catre evrei, a venit(rapit/manat de duhul) in partile noastre si a facut un legamant pentru Patrie cu noi, legamant ce a fost legat prin blestem dar si prin binecuvantare si petcetluit cu sange.
Deci ce ne mira ca Romania este batuta de Dumnezeu? Fiindca Dumnezeu locuieste in mijlocul nostru, de aia. „Cine poate sta înaintea Domnului, înaintea acestui Dumnezeu sfânt?" Atunci Cand chivotul s-a aflat la filisteni, spune biblia, Dumnezeu i-a pedepsit cu bube. Dar daca ar fi fost ei niste oameni drepti i-ar fi binecuvantat dupa cum a binecuvantat si pe Obed-Edom din Gat.
"Chivotul Domnului a rămas trei luni în casa lui Obed-Edom din Gat, și Domnul a binecuvântat pe Obed-Edom și toată casa lui." 2 Samuel 6:11

La fel ca si acei filisteni, noi ar trebui sa aducem o jertfa pentru vina, nu sa fugim care incotro de frica maniei Lui. Sa ne apropiem acum mai mult ca oricand dar nu fara jertfa pentru vina ce sta in persoana lui Isus Christos,caci cine ar putea sa stea inaintea lui Dumnezeu fara aceasta? Sa ne insemnam usorii mintii noastre cu sangele lui Hristos ca sa nu fim loviti de catre ingerul mortii.

Care dintre noi poate trăi lângă un foc mistuitor? Care dintre noi poate trăi lângă niște flăcări veșnice?(Isaia 33:14)

căci cine ar îndrăzni să se apropie din capul lui de Mine? – zice Domnul.(Ieremia 30:21)

nicu

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum