Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Moartea lui Moise

4 participan?i

In jos

Moartea lui Moise Empty Moartea lui Moise

Mesaj  pascal Dum Apr 18, 2010 8:47 pm

Nu vi se pare ciudata moartea lui Moise? El era sanatos si totusi moare, ma tot gandesc ca singura explicatie ar fi ca D-zeu i-a luat viata.

pascal

Mesaje : 13
Data de înscriere : 22/02/2010

Sus In jos

Moartea lui Moise Empty Re: Moartea lui Moise

Mesaj  logic Lun Apr 19, 2010 11:12 pm

La 120 de ani nu prea a fost de mirare sa moara, chiar sanatos fiind.
Pentru ca speranta de viata in vremea lui era de numai 70-80 de ani (Ps. 90).
Implicatia lui Dumnezeu putea fi legata mai mult de locul secret al mortii.

logic

Mesaje : 106
Data de înscriere : 03/08/2008

Sus In jos

Moartea lui Moise Empty Re: Moartea lui Moise

Mesaj  pascal Mar Apr 20, 2010 12:33 pm

Moise era in virsta de o suta douazeci de ani cind a murit; vederea nu-i slabise, si puterea nu-i trecuse.
Deuteronom 34:7. Chiar daca era inaintat in varsta era sanatos, iar un om sanatos nu moare asa simplu. Privesc cum mor oameni in fiecare zi da inca nu am vazut unul sanatos sa moara, de aceea raman la parerea mea anterioara.

pascal

Mesaje : 13
Data de înscriere : 22/02/2010

Sus In jos

Moartea lui Moise Empty Re: Moartea lui Moise

Mesaj  pascal Mar Apr 20, 2010 12:41 pm

Vroiam sa zic ca varsta nu poate fi o cauza a mortii, o boala da, dar din moment ce era sanatos..

pascal

Mesaje : 13
Data de înscriere : 22/02/2010

Sus In jos

Moartea lui Moise Empty Re: Moartea lui Moise

Mesaj  nicu Mar Apr 20, 2010 8:47 pm

Cred ca totusi a avut parte de o moarte de invidiat
nicu
nicu

Mesaje : 361
Data de înscriere : 11/09/2009
Varsta : 47

Sus In jos

Moartea lui Moise Empty Re: Moartea lui Moise

Mesaj  nicu Joi Mai 20, 2010 3:26 pm

Daca tot vorbim de moartea lui Moise; Stiti de ce Moise ramane si moare dincoace de Iordan?
Deoarece el reprezinta primul martor,adica cel ce pregateste calea inaintea celui de-al doilea,el este prietenul mirelui ,el nu intra in aceasta bucurie fiindca are alta mostenire,el incepe sa scada iar al doilea martor sa creasca.
Primul martor ce trebuie sa vina in viitor,va avea aceasi soarta ca si Moise. Dupa nasterea celui de-al doilea martor,primul martor va scadea iar al doilea va creste .El ,si anume primul ,va muri dincoace de Iordan,el avand o alta mostenire si anume cerul,deci el nu va intra in tara promisa,in mileniu si nu va face parte din legamantul ce se creaza intre Israel si toate neamurile pamantului.-vezi Zaharia 8:23
nicu
nicu

Mesaje : 361
Data de înscriere : 11/09/2009
Varsta : 47

Sus In jos

Moartea lui Moise Empty Re: Moartea lui Moise

Mesaj  logic Joi Mai 20, 2010 10:03 pm

Esti sigur ca unii oameni vor merge in cer ca rasplata si altii pe pamant? Seamana mult cu varianta martorilor...

logic

Mesaje : 106
Data de înscriere : 03/08/2008

Sus In jos

Moartea lui Moise Empty Re: Moartea lui Moise

Mesaj  nicu Vin Mai 21, 2010 10:46 am

Martorii spun ca numai cei 144.000 vor merge in cer. Eu vad altfel lucrurile si anume ca cei 144.000 vor fi pe pamant.Cei care vor merge in cer vor fi toti crestinii din primul secol incoace iar in zilele din urma va mai fi o ramasita a crestinismului care va mai fi adaugata imparatiei care nu face parte din aceasta lume si care este dincoace de Iordan.Spre deosebire de Imparatia care nu face parte din acesta lume(cea din primul secol incoace),Imparatia viitoare va fi din aceasta lume adica de ordin pamantesc si este o extindere a acelasi Imparatii,cea a lui Dumnezeu.

,,...faca-se voia ta precum in CER(din primul secol incoace) asa si pe PAMANT(incepand cu mileniu).

Daca in Isus Cristos au fost adunate lucrurile ceresti atunci prin fratele lui Isus si anume cei 144.000 vor fi adunate lucrurile pamantesti.Daca Imparatia lui Isus nu facea parte din aceasta lume atunci Imparatia al carui Rege sau Mesia sunt cei 144.000 va fi din aceasta lume.
Eu asa vad lucrurile si nu zic ca cine nu gandeste ca mine este un eretic si ma astept la aceasi libertate de gandire din partea altora.La urma urmei Cristos e temelia credintei si nu niste invataturi. Martorii si multi altii nu gresesc cand interpreteaza altfel anumite invataturi,greseala lor este ca din invataturi fac o piatra de temelie si considera eretic pe cei care gandesc altfel.Pentru ei nu ajunge dreptatea care este prin Cristos,ei cer ca toti sa aiba acelasi punct de vedere.Asta e o dreptate a legii lipsita de har si libertate.
nicu
nicu

Mesaje : 361
Data de înscriere : 11/09/2009
Varsta : 47

Sus In jos

Moartea lui Moise Empty Re: Moartea lui Moise

Mesaj  nicu Vin Mai 21, 2010 11:07 am

Eu cred ca, cu cat cineva este mai bogat in har cu atat vederea lui este mai exacta iar lipsa harului duce la opusul acestuia.

 Caci celui ce are(har), i se va da si va avea de prisos; iar de la cel ce n-are(har), se va lua chiar si ce are.-
Matei 13:12

De acea multi sunt condamnati sa greseasca in invataturi si prorociri fiindca sunt lipsiti de har.
nicu
nicu

Mesaje : 361
Data de înscriere : 11/09/2009
Varsta : 47

Sus In jos

Moartea lui Moise Empty Re: Moartea lui Moise

Mesaj  calea Lun Ian 17, 2011 1:14 pm

Și eu cred că Dumnezeu a hotărât ca atunci să moară, și s-a folosit de îngerul morții.

calea

Mesaje : 72
Data de înscriere : 16/01/2011

Sus In jos

Moartea lui Moise Empty Re: Moartea lui Moise

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum