Biata tara in criza

In jos

Biata tara in criza

Mesaj  nicu la data de Mier Oct 13, 2010 7:01 pm

Cat vom avea o parere prea buna despre noi insine, nu vom scapa din situatia grea ce ne apasa, ba din contra ,aceasta devine tot mai apasatoare. Ar trebui sa ne insusim atitudinea lui Isus in fata greutatilor,aceea ca nimeni si nimica n-are putere asupra noastra daca nu este dat de sus(Ioan 19:11).Trebuie sa stim, la fel ca si Iov ca de la Dumnezeu vine atat raul cat si binele(Iov 2:10) sau la fel ca si David care zice despre Simei ca Domnul i-ar fi zis: „Blestema pe David!”
Deasemenea nu trebuie sa uitam ca daca avem parte de disciplina, este un lucru bun.
Suferiti pedeapsa: Dumnezeu Se poarta cu voi ca si cu niste fii. Caci care este fiul pe care nu-l pedepseste tatal?- Evrei 12:7
Citirea cartii Iov poate aduce mangaiere, confort.
Inainte sa ne intrebam ce nu-I in regula cu guvernul(nuiaua),ar trebui sa ne intrebam ce nu-I in regula cu noi, ca de nuia se va ocupa Dumnezeu dar nu inainte sa ne corecteze pe noi.

Ultima editare efectuata de catre nicu in Dum Aug 12, 2012 5:21 pm, editata de 1 ori
nicu

Data de înscriere : 11/09/2009
Varsta : 41

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Biata tara in criza

Mesaj  nicu la data de Joi Noi 18, 2010 6:35 pm

V-am zis ca Romania poarta in trupul ei semnele lui Isus Cristos,asta inseamna ca si Romania va fi osandita la moarte dupa cum si Isus a fost osandit.Isus stia ce il astepta cand se indrepta catre Ierusalim: ,,De atunci incolo, Isus a inceput sa spuna ucenicilor Sai ca El trebuie sa mearga la Ierusalim, sa patimeasca mult din partea batranilor, din partea preotilor celor mai de seama si din partea carturarilor; ca are sa fie omorat si ca a treia zi are sa invieze.- Matei 16:21
Care este atitudinea noastra in fata crizei ce pare ca s-a intepenit la noi in Romania? Oare solutia este sa iesim din ea ,adica sa emigram spre tari mai stabile? Nu va amagiti,fiindca daca copacul verde pateste asa,ce va fi de cel uscat? Solutia nu este s-o parasim ci acum mai mult ca niciodata sa-I ramanem alaturi,s-o iubim cum se cuvine caci ea este mama noastra. Este adevarat ca Romania se indreapta catre Ierusalim daca intelegeti ce vreau sa zic cu asta.Acum este timpul sa zicem ca si Toma: ,,Atunci Toma, zis Geaman, a zis celorlalti ucenici: „Haide sa mergem si noi sa murim cu El!”- Ioan 11:16
nicu

Sus In jos

Mesaj  nicu la data de Joi Noi 18, 2010 8:52 pm

Sa nu ne rusinam fata de Romania caci si ea se va rusina de noi
nicu

Sus In jos

Mesaj  nicu la data de Sam Noi 20, 2010 9:14 am

nicu

Sus In jos

Mesaj  nicu la data de Vin Noi 26, 2010 9:35 am

Noua ni s-a dat nu numai sa credem in Isus Cristos,ci si sa suferim ca si el(Filipeni 1:29).
Noi,la fel ca si Apostolul Pavel,purtam in trupul nostru semnele Domnului Isus Cristos(Galateni 6:17).
Noi,azi putem vedea prin ochii nostrii viata lui Isus Cristos,astfel ca noi suntem una cu el.
nicu

Sus In jos

Mesaj  nicu la data de Sam Noi 27, 2010 5:26 pm

POETUL

Sunt suflet in sufletul neamului meu
Si-i cint bucuria si-amarul -
In ranele tale durutul sunt eu,
Si-otrava deodata cu tine o beu
Cind soarta-ti intinde paharul.
Si-oricare-ar fi drumul pe care-o s-apuci,
Rabda-vom pironul aceleiasi cruci
Unindu-ne steagul si larul,
Si-altarul sperantei oriunde-o sa-l duci,
Acolo-mi voi duce altarul.

Sunt inima-n inima neamului meu
Si-i cint si iubirea si ura -
Tu focul, dar vintul ce-aprinde sunt eu,
Vointa ni-e una, ca-i una mereu
In toate-ale noastre masura.
Izvor esti si tinta a totul ce cint -
Iar daca vrodat-as grai vrun cuvint
Cum nu-ti glasuieste scriptura,
Ai fulgere-n cer, tu, Cel-mare-si-sfint,
Si-nchide-mi cu fulgerul gura!

Ce-s unora lucruri a toate mai sus,
Par altora lucruri desarte.
Dar stie acel ce compasul si-a pus,
Pe marginea lumii-ntre viata si-apus,
De-i albi ori e negru ce-mparte!
Iar tu mi-esti in suflet, si-n suflet ti-s eu,
Si secolii-nchida-ori deschida cum vreu
Eterna ursitelor carte,
Din suflet eu fi-ti-voi, tu neamule-al meu
De-a pururi, nerupta sa parte!

George Cosbuc
nicu

Sus In jos

Mesaj  calea la data de Lun Feb 07, 2011 1:17 pm

Nicu a spus:

"Atata timp cat vom avea o parere prea buna despre noi insine,nu vom scapa din situatia grea ce ne apasa,ba din contra ,aceasta devine tot mai apasatoare.Pentru a iesi din criza,trebuie sa vedem care este sursa acesteia. Pentru inceput,cu totii ar trebui sa ne insusim atitudinea lui Isus in fata greutatilor,aceea ca nimeni si nimica n-are putere asupra noastra daca nu este dat de sus(Ioan 19:11).Trebuie sa stim,la fel ca si Iov ca de la Dumnezeu vine atat raul cat si binele(Iov 2:10)sau la fel ca si David care zice despre Simei ca Domnul i-ar fi zis: „Blestema pe David!”
Deasemenea nu trebuie sa uitam ca daca avem parte de disciplina,este un lucru bun.
Suferiti pedeapsa: Dumnezeu Se poarta cu voi ca si cu niste fii. Caci care este fiul pe care nu-l pedepseste tatal?- Evrei 12:7
Eu as recomanda citirea cartii Iov in vederea formarii unei atitudini corecte.
Inainte sa ne intrebam ce nu-I in regula cu guvernul(nuiaua),ar trebui sa ne intrebam ce nu-I in regula cu noi,ca de nuia se va ocupa Dumnezeu dar nu inainte sa ne corecteze pe noi."

Nicul îți dau dreptate la atitudinea ce trebuie să o avem față de criză, stăpânirile sunt rânduite de Dumnezeu (Romani 13:1), fie ca să aducă prosperitate, fie ca să aducă pedeapsă în funcție de voia lui Dumnezeu și dreptatea Lui.
Românii își merită conducerea care au primit-o!
Românii trebuie să-l caute pe Dumnezeu, trebuie să caute fața lui Dumnezeu cu post și pocăință și lacrimi, pentru idolatrie, avorturi, curvie, depărtare de Dumnezeu, etc.
Soluția este una spirituală la criza materială, nu una de a merge în țări străine, căci pe acolo va veni în curând calul roșu, care va lua pacea de pe pământ și i se va da o sabie mare în curând (Ap. 6:4).

calea

Data de înscriere : 16/01/2011

Sus In jos

Mesaj  nicu la data de Lun Feb 07, 2011 2:00 pm

Bine ai completat calea.
As adauga un text de meditare in moment de criza:
,,De ce sa se planga omul cat traieste? Fiecare sa se planga mai bine de pacatele lui!''- Plangerile Ieremia 3:39

Ultima editare efectuata de catre nicu in Dum Aug 12, 2012 5:24 pm, editata de 1 ori
nicu

Sus In jos

Mesaj  nicu la data de Lun Feb 07, 2011 2:32 pm

...

Ultima editare efectuata de catre nicu in Dum Aug 12, 2012 5:24 pm, editata de 1 ori
nicu

Sus In jos

Mesaj  nicu la data de Mier Mai 04, 2011 10:56 am

Ascultarea face mai mult decat jertfele.Timp de 2000 de ani Romania a adus aceste jertfe, adica el a luptat, a platit cu sange pentru neatarnarea si intregirea Romaniei si mai ales la pastrarea culturii, identitatii si a sangelui Romanesc.Dumnezeu a avut grija si a randuit mereu niste Heruvimi pazitori peste aceste meleaguri. Dumnezeu i-a randuit potrivit cu nevoile noastre, astfel ca, ei au fost Regi, Voievozi, Haiduci, Poeti si Profeti, Scriitori, Cantareti, Artisti in diferite domenii etc...
Toti acestia au fost niste genii prin care Dumnezeu ne-a zidit ca sa nu ne pierdem ca popor, ei au fost niste daruri sub forma de oameni de la Dumnezeu. Ne intrebam ce urmeaza? Credeti ca Dumnezeu ne-a adus pana aici si acum sa ne abandoneze? Oare s-a scurtat mana lui Dumnezeu? Eu cred ca de data asta Dumnezeu are in vedere o jertfa mai buna intrucat cele de dinainte nu erau menite si nici nu puteau sa ne desavarseasca ci era doar pentru un timp. De noi depinde daca vom fi receptivi pentru aceasta jertfa mai buna, care numai vine de la noi ci de la Dumnezeu, cel care va purta de grija pentru jertfa.
Deci sa nu ne grabim sa aducem jertfa de la noi insine fiindca de data asta insusi Dumnezeu se va ingriji de ea. Ceea ce trebuie sa facem este sa ne ducem crucea in ascultare fata de Dumnezeu, aceasta face mai mult decat toate jertfele. Daca lucrul asta va insemna moartea noastra, atunci asa sa fie, BINECUVANTAT FIE DUMNEZEU!
Omul este dator sa dea lui Dumnezeu cea ce este al lui Dumnezeu si anume ASCULTAREA.

Ultima editare efectuata de catre nicu in Dum Aug 12, 2012 5:12 pm, editata de 1 ori
nicu

Sus In jos

Mesaj  nicu la data de Sam Aug 06, 2011 10:24 am

''Am un botez cu care trebuie sa fiu botezat si cat de apasat sunt pana este indeplinit!'' (Luca 12:50)

Romania, cea care poarta stigmatele lui Christos, are un botez prin care trebuie sa treaca, acesta este un botez al mortii. Daca cineva nu va primi acest botez al romaniei sau nu se naste din nou in numele acesta, acela nu va mai intra in imparatia lui Dumnezeu.
nicu

Sus In jos

Mesaj  nicu la data de Joi Aug 11, 2011 9:14 am

Romania este intr-o situatie asemanatoare cu cea a lui Isac, ne indreptam spre moarte sigura. La fel ca si el, noi intrebam: „Tata! Iată focul și lemnele; dar unde este mielul pentru arderea de tot?”

Nu este nevoie de mare stiinta ca sa vedem ca noi suntem jertfa pentru arderea de tot. Sunt unii care vad asta si o iau la fuga si se dezic de romanismul lor dar sunt si cei care vor continua drumul in speranta ca Dumnezeu le va scoate in cale mielul rascumparator.
nicu

Sus In jos

Mesaj  nicu la data de Joi Aug 11, 2011 9:30 am

Iov 33:22-24

sufletul ni se apropie de groapa, si viata de vestitorii mortii.
Dar daca se gaseste un inger mijlocitor pentru noi, unul din miile acelea care vestesc omului calea pe care trebuie s-o urmeze,
Dumnezeu Se indura de noi si zice ingerului: „Izbaveste-l, ca sa nu se coboare in groapa; am gasit un pret de rascumparare pentru el!”

nicu

Sus In jos

Mesaj  nicu la data de Vin Sept 23, 2011 4:54 pm

Aceasta criza care s-a abatut asupra pamantului, nu se va potoli , ba chiar se va adanci tot mai mult pana cand se va aduce o jertfa si jertfa suntem noi, poporul Romanesc. Situatia este asemanatoare cu ceea ce s-a intamplat lui Iona.

Iona 1:4-17
Dar Domnul a făcut să sufle pe mare un vânt năprasnic și a stârnit o mare furtună. Corabia amenința să se sfărâme.
Corăbierii s-au temut, au strigat fiecare la dumnezeul lui și au aruncat în mare uneltele din corabie, ca s-o facă mai ușoară. Iona s-a coborât în fundul corăbiei, s-a culcat și a adormit dus.
Cârmaciul s-a apropiat de el și i-a zis: „Ce dormi? Scoală-te și cheamă pe Dumnezeul tău! Poate că Dumnezeu va voi să Se gândească la noi și nu vom pieri!”
Și au zis unul către altul: „Veniți să tragem la sorți, ca să știm din pricina cui a venit peste noi nenorocirea aceasta!” Au tras la sorți, și sorțul a căzut pe Iona.
Atunci ei i-au zis: „Spune-ne din pricina cui a venit peste noi nenorocirea aceasta? Ce meserie ai și de unde vii? Care îți este țara și din ce popor ești?”
El le-a răspuns: „Sunt evreu, și mă tem de Domnul Dumnezeul cerurilor care a făcut marea și uscatul!”
Oamenii aceia au avut o mare teamă și i-au zis: „Pentru ce ai făcut lucrul acesta?” Căci oamenii aceia știau că fugea de fața Domnului, pentru că le spusese el.
Ei i-au zis: „Ce să-ți facem, ca să se potolească marea față de noi?” Căci marea era din ce în ce mai înfuriată.
El le-a răspuns: „Luați-mă și aruncați-mă în mare, și marea se va liniști față de voi! Căci știu că din vina mea vine peste voi această mare furtună!”
Oamenii aceștia vâsleau ca să ajungă la uscat, dar nu puteau, pentru că marea se întărâta tot mai mult împotriva lor.
Atunci au strigat către Domnul și au zis: „Doamne, nu ne pierde din pricina vieții omului acestuia și nu ne împovăra cu sânge nevinovat! Căci Tu, Doamne, faci ce vrei!”
Apoi au luat pe Iona și l-au aruncat în mare. Și furia mării s-a potolit.
Pe oamenii aceia i-a apucat o mare frică de Domnul, și au adus Domnului o jertfă, și I-au făcut juruințe.
Domnul a trimis un pește mare să înghită pe Iona, și Iona a stat în pântecele peștelui trei zile și trei nopți.

„Voi nu știți nimic; oare nu vă gândiți că este în folosul vostru să moară un singur om pentru norod, și să nu piară tot neamul?” (Ioan 11:50)

Ultima editare efectuata de catre nicu in Dum Aug 12, 2012 5:13 pm, editata de 1 ori
nicu

Sus In jos

Mesaj  nicu la data de Vin Ian 13, 2012 10:18 pm

Timp de 2000 de ani Romania a adus jertfe, altarul patriei a fost nelipsit de sange, sare si foc, adica Romanul a luptat, a iubit cu foc, pana la moarte,pana la capat, oriunde ar fi fost acest capat, a platit cu sange pentru neatarnarea si intregirea Romaniei si mai ales la pastrarea culturii,identitatii, a sangelui Romanesc si a liniei mesianice. A PAZIT POMUL INTERZIS!
Dumnezeu a avut grija si a randuit mereu niste Heruvimi pazitori peste aceste meleaguri, daruri sub forma de oameni. Dumnezeu i-a randuit potrivit cu nevoile noastre, astfel ca, ei au fost Regi, Voievozi, Haiduci, Poeti si Profeti, Scriitori, Cantareti, Artisti in diferite domenii etc...
Toti acestia au fost niste genii prin care Dumnezeu ne-a zidit ca sa nu ne pierdem ca popor, ei au fost niste daruri sub forma de oameni, de la Dumnezeu.
Exista o imagine profetica a istoriei cu privire la Romania.
Imaginea aceasta profetica se gaseste in biblie unde zice ca dupa ce LEEA(sotia lui Iacov) a nascut la inceput numai copii de parte barbateasca, la urma ea a nascut o fetita caruia i-a pus numele Dina si de atunci a incetat sa mai nasca.

Adica despre asta este vorba, Romania(Leea) a incetat sa mai nasca si ultima data cand a nascut, a nascut o fetita.

Ultima editare efectuata de catre nicu in Dum Aug 12, 2012 5:15 pm, editata de 1 ori
nicu

Sus In jos

Mesaj  nicu la data de Dum Aug 12, 2012 5:07 pm

nicu

Sus In jos