Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Documentare Romanesti

In jos

Documentare Romanesti Empty Documentare Romanesti

Mesaj  nicu Lun Feb 07, 2011 6:38 pm


A fost odata in Transilvania:

https://www.youtube.com/watch?v=mhTREs3cuTM

nicu
nicu

Mesaje : 361
Data de înscriere : 11/09/2009
Varsta : 47

Sus In jos

Documentare Romanesti Empty Re: Documentare Romanesti

Mesaj  nicu Vin Mar 04, 2011 8:56 am

nicu
nicu

Mesaje : 361
Data de înscriere : 11/09/2009
Varsta : 47

Sus In jos

Documentare Romanesti Empty Re: Documentare Romanesti

Mesaj  nicu Sam Apr 09, 2011 2:54 pm

nicu
nicu

Mesaje : 361
Data de înscriere : 11/09/2009
Varsta : 47

Sus In jos

Documentare Romanesti Empty Re: Documentare Romanesti

Mesaj  nicu Mier Apr 27, 2011 8:56 am

Mihai Viteazul ep.1 (Michael the Brave)

https://www.youtube.com/watch?v=LXKzkLJFsMM&feature=related

Mihai Viteazul ep.2 (Michael the Brave)

https://www.youtube.com/watch?v=1ggqwuqLv90&NR=1

Mihai Viteazul ep.3 (Michael the Brave)

https://www.youtube.com/watch?v=yQoo5_sq5Zs&NR=1
nicu
nicu

Mesaje : 361
Data de înscriere : 11/09/2009
Varsta : 47

Sus In jos

Documentare Romanesti Empty Re: Documentare Romanesti

Mesaj  nicu Mier Apr 27, 2011 9:12 am

Mihai Viteazul ep.4 (Michael the Brave)

https://www.youtube.com/watch?v=-nXnEAowL-U&feature=related
nicu
nicu

Mesaje : 361
Data de înscriere : 11/09/2009
Varsta : 47

Sus In jos

Documentare Romanesti Empty Re: Documentare Romanesti

Mesaj  nicu Joi Mai 05, 2011 10:19 am

Rascoala lui Horea, Closca si Crisan (Gorunul lui Horea) 1/2

https://www.youtube.com/watch?v=OjW95R7wnm8&feature=related

Rascoala lui Horea, Closca si Crisan (Gorunul lui Horea) 2/2

https://www.youtube.com/watch?v=ks8PbBaE17s&feature=related
nicu
nicu

Mesaje : 361
Data de înscriere : 11/09/2009
Varsta : 47

Sus In jos

Documentare Romanesti Empty Re: Documentare Romanesti

Mesaj  nicu Joi Sept 01, 2011 11:22 am

MISCAREA LEGIONARA si ION ANTONESCU in viziunea unor istorici

https://www.youtube.com/watch?v=LOXbzeE1-Og&feature=channel_video_title
nicu
nicu

Mesaje : 361
Data de înscriere : 11/09/2009
Varsta : 47

Sus In jos

Documentare Romanesti Empty Re: Documentare Romanesti

Mesaj  nicu Dum Sept 18, 2011 10:42 pm

Istoria militara a Romaniei (completarea mea:Fii Leei, sotia lui Iacov)
https://www.youtube.com/watch?v=wV6Tx2urWh0&feature=related


Pentrut mine este o confirmare caci Romania are binecuvantarea lui Avraam si ca este popor ales. Cine citeste biblia, e imposibil sa nu observe asemanarea dintre istoria poporului Israel si a noastra.Fresca istoriei poporului nostru ne vorbeste despre darurile sub forma de oameni pe care i-a dat Dumnezeu, despre heruvimii pazitori carora li s-a poruncit sa pazeasca Romania care este pomul interzis, despre toti fii Leei, care mai de care mai viteaz, mai barbat si multi dintre ei ajunsi martiri.

Ei Au fost fii lui Avraam(din femeia roaba), au fost nuiaua maniei lui Dumnezeu impotriva cotropitorilor. Au fost heruvimi ocrotitori ce trebuia sa pazeasca pomul interzis. Trebuia ca romania sa-si pastreze identitatea(in vederea implinirii profetiei si a misiunii pe care o are ROMANIA) care era mereu amenintata de catre invadatori. AU FOST EROI! AU FOST PATRIOTI!

Aceasta pana s-a gasit pacat in ei:

''Te-am pus să fii un heruvim păzitor;
erai pe muntele cel sfânt al lui Dumnezeu
și umblai prin mijlocul pietrelor scânteietoare.
Ai fost fără vină în căile tale
din ziua în care ai fost creat
și până când s-a găsit nedreptate în tine.''
Ezechiel 28:14,15


Fresca istoriei poporului nostru este incompleta, ar trebui continuata. Ultima data Leea a mai nascut un copil, o fetita pe nume Dina. Asta corespunde anului 1947 cand ne-a lipsit curajul(barbatia) si spiritul de sacrificiu. De atunci Leea a incetat sa mai nasca, de atunci Dumnezeu si-a indreptat atentia spre Rahela,ea este femeia care va da nastere unui copil de parte BARBATEASCA in care vor fi binecuvantate toate neamurile.

Ei au venit sa '' PIARA SA FUGA SAU SA INVINGA ''

Regele Mihai a intrerupt sirul martirilor, el a ales sa fuga. Trebuia ca jertfa sa nu lipseasca de pe altar, focul trebuia sa arda neincetat si sarea sa nu lipseasca pentru continuitatea coloanei. De atunci, Dumnezeu a parasit SILO si a ales SIONUL, a lepadat pe Saul si a ales pe David, a lepadat pe Esau si a ales pe Iacov.Regele Mihai este antichristul, el este din samanta femeii roabe care isi pierde coroana din cauza lasitatii si va prigonii pe cel pe care l-a ales Dumnezeu, in mana caruia ii va fi data imparatia si care este din femeia libera. Ei ne vor zdrobii calcaiul iar noi le vom zdrobii capul.

Daca cititi Evrei cap 10 veti intelege si mai bine istoria noastra. Rolul lor era ca sa ne indrume pana la Cristos(fiul Rahelei), ei sunt umbra, preinchipuirea, prevestirea mai dinainte a celui care trebuie sa vina, cel in care vom putea fi facuti cu adevarat desavarsiti pentru a avea intrare sloboda in tara promisa sau locul preasfant.

Cei 2000 de ani de istorie a noastra, este asemanatoare celor 40 de ani de pribegie prin pustiu a poporului Israel. Legea este buna si dreapta pana la Cristos, de aici inainte ea devine paguboasa. Ceea ce era bun, ajunge sa ne dea moartea daca vom continua sa cautam dreptatea prin lege si nu prin credinta in copilul de parte barbateasca ce i se va naste Rahelei. Legea si-a implinit menirea, pribegia noastra a luat sfarsit. Fie ca niciunul sa nu ramana in urma si sa intram in odihna lui Dumnezeu.


Dan David
"understanding THE PAST,
building THE PRESENT,
dreaming THE FUTURE!"











nicu
nicu

Mesaje : 361
Data de înscriere : 11/09/2009
Varsta : 47

Sus In jos

Documentare Romanesti Empty Re: Documentare Romanesti

Mesaj  nicu Mier Noi 16, 2011 10:21 pm

Cel care urmeaza sa i se nasca Rahelei, cel ales, el este profeticul Beniamin, fratele lui Iisus Hristos. El este implinitorul legii sau in el legea isi gaseste menirea fiindca scopul legii era sa croiasca drum pentru El, si legea era sa vegheze la neatarnarea/suveranitatea Romaniei, sa pastreze linia mesianica chiar cu pretul vietii.
''Toiagul de domnie nu se va depărta din Iuda, nici toiagul de cârmuire dintre picioarele lui, până va veni Șilo, și de El vor asculta popoarele.''-Geneza 49:10
Odata ce profeticul Beniamin va fi venit in lume, legea si-a implinit misiunea.
nicu
nicu

Mesaje : 361
Data de înscriere : 11/09/2009
Varsta : 47

Sus In jos

Documentare Romanesti Empty Re: Documentare Romanesti

Mesaj  nicu Sam Noi 19, 2011 3:15 pm

Aici este taina ce ne-a tinut/pastrat vreme de 2000 de ani.
Dumnezeu a vegheat asupra noastra prin acesti heruvimi pazitori.
Astfel s-a pastrat fibra noastra nationala, identitatea noastra.
Romania nu a fost turnat dintr-un vas in altul si nu era dus in robie.De aceea i s-a pastrat gustul si nu i s-a schimbat mirosul.
Darurile(De la Burebista pana la Maresalul Ion Antonescu) sub forma de oameni, acesti heruvimi au vegheat mereu la neatarnarea/suveranitatea si intregirea noastra chiar cu pretul vietii lor.

Aceasta pana s-a gasit pacat in ei:

''Te-am pus să fii un heruvim păzitor;
erai pe muntele cel sfânt al lui Dumnezeu
și umblai prin mijlocul pietrelor scânteietoare.Ai fost fără vină în căile tale
din ziua în care ai fost creat
și până când s-a găsit nedreptate în tine.''
Ezechiel 28:14,15

De atunci a venit robia, bolsevismul(indobitocirea, abrutizarea,instrainarea) a fost turnat peste noi, cu toate acestea inca mai suntem cei care nu ne-am uitat strabunii, am ramas loiali sangelui legamantului lor care ne obliga sa nu fim altceva decat ROMANI.

''Dacă te voi uita, Ierusalime(ROMANIE),
să-și uite dreapta mea destoinicia ei!
Să mi se lipească limba de cerul gurii,
dacă nu-mi voi aduce aminte de tine,
dacă nu voi face din Ierusalim(ROMANIA)
culmea bucuriei mele!'' -Psalmi 137:5,6

Cui ne-ai lasat pe noi Stefan Doamne? Parintii nostrii nu le-ar fi cedat nici macar o palma de pamant acestor talhari. Suntem niste copii lasi din tati eroi.
Nu zic sa luptam cu arma in mana, dar macar sa luptam cu credinta in suflet fiindca atata ne-a mai ramas. Sa ne purtam crucea, dar fara a face compromis. Sa fim nu revolutionari ci mai degraba marturisitori ai credintei.
Nu va lasati insemnati nici pe frunte si nici pe mana. Nu tradati sangele legamantului care s-a varsat pentru tara, pentru interesul national, nici din convingerea ca asa e bine(frunte) si nici de nevoie materiala(mana).


Ultima editare efectuata de catre nicu in Joi Ian 05, 2012 2:58 pm, editata de 4 ori
nicu
nicu

Mesaje : 361
Data de înscriere : 11/09/2009
Varsta : 47

Sus In jos

Documentare Romanesti Empty Re: Documentare Romanesti

Mesaj  nicu Dum Noi 20, 2011 2:02 pm

''Împrejurul scaunului de domnie stăteau douăzeci și patru de scaune de domnie; și pe aceste scaune de domnie stăteau douăzeci și patru de bătrâni, îmbrăcați în haine albe; și pe capete aveau cununi de aur.'' - Apocalipsa 4:4

Acestia cred eu ca sunt cei 24 de batrani, cei care au pazit linia mesianica, suveranitatea si neatarnarea noastra, sangele si cultura noastra, identitatea romaneasca.

nicu
nicu

Mesaje : 361
Data de înscriere : 11/09/2009
Varsta : 47

Sus In jos

Documentare Romanesti Empty Re: Documentare Romanesti

Mesaj  nicu Mar Ian 10, 2012 1:45 pm

„Statul acesta a fost întemeiat de nația românească, Statul acesta s-a sprijinit pe vitejia și munca românească; Statul acesta s-a întărit prin cultura românească; Statul acesta a fost apărat de spiritul românesc, prin urmare el nu poate să trăiască decât cu acest caracter. Dacă, din nenorocire, mulțămită păcatelor noastre, am ajunge să schimbăm caracterul României(Wink, atunci România nu ar mai fi România.Misiunea ei întreagă ar dispărea, nu ar putea să se menție; România, care este un centru pentru viața românească de pretutindeni, ar înceta fără îndoială să mai fie acest centru”.

Nicolae Iorga


Despre ce misiune este vorba? Frati Romani, noi am primit binecuvantarea lui Avraam, fagaduintele lui Avraam.
Atunci cand imparatia a fost luata de la Evrei, ea ne-a fost data noua DACILOR.
Noi avem o misiune. Prin noi, prin samanta noastra vor fi binecuvantate toate neamurile.
Potrivit fagaduintelor ce le-am primit, urmeaza ca un copil sa ni se nasca, un fiu sa ni se dea si domnia va fi pe umarul sau.
Instrainarea si dizolvarea caracterului romanesc ar compromite linia mesianica si ar anula aceasta misiune sfanta.
De aceea Dumnezeu a poruncit ingerilor pazitori, cu privire la noi, ca sa ne pazeasca chiar cu pretul vietii lor. NOI SUNTEM POMUL INTERZIS!
Ingerii pazitori au fost pe acest pamant romanesc de la Burebista pana la Maresalul Ion Antonescu, niste daruri sub forma de oameni ce au vegheat la suveranitatea, neatarnarea si intregirea noastra, au fost regi, voievozi, haiduci, scriitori, artisti in diferite domenii etc etc si multi dintre ei, slujba lor a fost incununata prin mucenicie, au murit pe altarul patriei, au zidit si sfintit romania in inimile noastre. Azi,cu mandrie si lacrimi in ochi,pot sa spun ca sunt Roman si ca slujba lor si martiriul lor n-a fost zadarnic.


Romanie! Romanie!, adu-Ți aminte de mine, când vei veni în Împărăția Ta!
nicu
nicu

Mesaje : 361
Data de înscriere : 11/09/2009
Varsta : 47

Sus In jos

Documentare Romanesti Empty Re: Documentare Romanesti

Mesaj  nicu Joi Ian 12, 2012 5:42 pm

Romania in anii Marelui Razboi - Prevestiri sumbre 1/15

https://www.youtube.com/watch?v=d1IcN1-OBM8&feature=related
nicu
nicu

Mesaje : 361
Data de înscriere : 11/09/2009
Varsta : 47

Sus In jos

Documentare Romanesti Empty Re: Documentare Romanesti

Mesaj  nicu Sam Apr 07, 2012 10:37 am

Se zice despre Vlad Tepes, despre fii Leei ca ei exista deja sau ma rog duhul lor care la timpul potrivit se va si intrupa.
La fel se zice si despre Ilie, ca el trebuie sa vina dar nu el in persoana ci duhul lui care se va intrupa, deci vorbim nu de acelasi trup ci de acelasi duh.Si despre Avram Iancu care si el e un fiu al Leei,si despre el se zice:”CACI AVRAM IANCU SUNTEM TOTI” dar nu el ca si trup ci ca si duh.
Insa nu va bucurati prea mult de revenirea lor fiindca ceea ce era bun altadata acum va ajunge sa ne dea moartea, ceea ce era pentru viata, ne va da moartea.
De ce? Din cauza calcarii legamantului, din cauza lui Dina.

Despre ei(fii Leei) vorbeste biblia cand zice:

”Te-am pus să fii un heruvim păzitor;
erai pe muntele cel sfânt al lui Dumnezeu
și umblai prin mijlocul pietrelor scânteietoare.
Ai fost fără vină în căile tale
din ziua în care ai fost creat
și până când s-a găsit nedreptate în tine.”(Ezechiel 28:14,15)

Antichristul vine prin linia lui Avraam, prin fii Leei, ingerul mortii(Israfil) se ridica din Romania.
Ceea ce era bun a devenit o lucrare de ratacire ca sa credeti o minciuna.


”Din cauza calcarii legamantului, din cauza lui Dina.”

Am zis ” din cauza lui Dina”, sa fie clar, aici nu vorbesc despre fata sau baiat, despre partinire.

Este vorba despre curaj, spirit de sacrificiu, despre ”TOTUL PENTRU DUMNEZEU, NEAM SI TARA”
In ziua in care Leea si samanta ei n-avea sa mai gandeasca astfel si avea sa aiba inima impartita, in ziua aceea Dumnezeu avea s-o paraseasca indreptandusi atentia catre Rahela si samanta ei.
Dumnezeu a parasit Silo si a ales Sionul ca si locuinta a sa. A lepadat pe Saul si a ales pe David, a lepadat pe Esau si a ales pe Iacov, a lepadat pe Ismael si a ales pe Isac, a lepadat pe Cain si a ales pe Abel, primele table ale legii au fost sfaramate si Dumnezeu face altele noi, legamantul dintai a fost calcat si Dumnezeu vesteste altul nou care va fi sfintit prin sangele profeticului Beniamin, prin fiul Rahelei.
nicu
nicu

Mesaje : 361
Data de înscriere : 11/09/2009
Varsta : 47

Sus In jos

Documentare Romanesti Empty Re: Documentare Romanesti

Mesaj  nicu Lun Apr 23, 2012 3:52 pm

Razboiul secret pentru distrugerea României
https://www.youtube.com/watch?v=R2Lu5Pj_Z9c


Daca Romania moare,atunci toata lumea a murit, daca pomul verde pateste astfel, atunci ce va fi de cel uscat?
Daca casa lui Dumnezeu, care este poporul Romanesc, cade sub judecata, atunci judecata aceasta va trece obligatoriu asupra intregii lumi.
Romania este factorul declansator al judecatii care vine asupra lumii.
Romania este pomul interzis,lumina ochilor lui Dumnezeu!
In ziua in care se vor atinge de noi, in ziua aceea vor muri negresit!
Nu va jucati cu focul. Din suflet va rog, nu va jucati.
nicu
nicu

Mesaje : 361
Data de înscriere : 11/09/2009
Varsta : 47

Sus In jos

Documentare Romanesti Empty Re: Documentare Romanesti

Mesaj  nicu Vin Iul 06, 2012 2:33 pm

Romania, urmas al Dacilor
https://www.youtube.com/watch?v=TgmKrGSJVnU&feature=g-all-u

Noi suntem Daci! Da, au trecut peste noi patru mari imperii dar noi am ramas si ele s-au dus ca si in cazul lui Israel, si impreuna cu ele i-a luat si pe cei care s-au prostituat dupa ei. Cozile de topor erau dintre noi dar nu erau de ai nostri.
„Noi nu suntem copii născuți din curvie; avem un singur Tată: pe Dumnezeu.”(Ioan 8:41).
Dupa cum peste Israel a trecut patru mari imperii, la fel a fost si in cazul nostru al Dacilor, insa Patria a ramas. Cele patru imperii care au trecut peste Israel, ele sunt: Babilon, Medo-Persia, Grecia, Roma(vezi cartea Daniel).
Cele patru imperii care au trecut peste Daci, ele sunt: Roma, Austro-Ungaria,Turcia, Rusia.
Observati deci cum se repeta istoria/profetia? Aceste fiare au trecut dar noi am ramas mereu aceiasi Daci, nu am ingenunchiat in fata nimanui ci am rezistat prin credinta. Fierul nu se poate amesteca cu lutul. Focul nu poate arde decat zgura(alogeni, cozi de topor, tradatori, materialisti).

Cele patru imperii: Imperiul Roman, Imperiul Otoman, Imperiul Austro-Ungaria, Imperiul Comunist.
Iar acum(a cincea), din 89 incoace, este ceea ce biblia numeste 'fluierele picioarelor parte de fier si parte de lut', o imparatie impartita in care a ramas ceva din taria fierului, o imparatie in care casatoriile mixte sunt incurajate, lucru ce contribuie la diluarea unui neam ales.

"Și după cum ai văzut picioarele și degetele picioarelor parte de lut de olar și parte de fier, tot așa și împărăția aceasta va fi împărțită; dar va rămâne în ea ceva din tăria fierului, tocmai așa cum ai văzut fierul amestecat cu lutul.
Și după cum degetele de la picioare erau parte de fier și parte de lut, tot așa și împărăția aceasta va fi în parte tare și în parte plăpândă.
Dacă ai văzut fierul amestecat cu lutul, înseamnă că se vor amesteca prin legături omenești de căsătorie, dar nu vor fi lipiți unul de altul, după cum fierul nu se poate uni cu lutul.
Dar în vremea acestor împărați, Dumnezeul cerurilor va ridica o împărăție care nu va fi nimicită niciodată și care nu va trece sub stăpânirea unui alt popor. Ea va sfărâma și va nimici toate acele împărății, și ea însăși va dăinui veșnic." (Daniel 2:42-44)

(Pana acum eram convins ca ultima imparatie(fier si lut) se refera la cea viitoare, dar dupa cate vad ea este acum).


http://ro.wikipedia.org/wiki/Istoria_Rom%C3%A2niei


Ultima editare efectuata de catre nicu in Joi Aug 09, 2012 11:35 am, editata de 2 ori
nicu
nicu

Mesaje : 361
Data de înscriere : 11/09/2009
Varsta : 47

Sus In jos

Documentare Romanesti Empty Re: Documentare Romanesti

Mesaj  nicu Mier Aug 08, 2012 7:46 pm

nicu
nicu

Mesaje : 361
Data de înscriere : 11/09/2009
Varsta : 47

Sus In jos

Documentare Romanesti Empty Re: Documentare Romanesti

Mesaj  nicu Joi Aug 16, 2012 8:57 pm

nicu
nicu

Mesaje : 361
Data de înscriere : 11/09/2009
Varsta : 47

Sus In jos

Documentare Romanesti Empty Re: Documentare Romanesti

Mesaj  nicu Joi Noi 29, 2012 10:56 am

nicu
nicu

Mesaje : 361
Data de înscriere : 11/09/2009
Varsta : 47

Sus In jos

Documentare Romanesti Empty Re: Documentare Romanesti

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum