Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

"AMOR PATRIA NOSTRA LEX"

In jos

"AMOR PATRIA NOSTRA LEX" Empty "AMOR PATRIA NOSTRA LEX"

Mesaj  nicu Lun Apr 01, 2013 10:59 am

"AMOR PATRIA NOSTRA LEX"

Iubirea Patriei este legea noastra, ea este izvorul tuturor celorlalte legi.
Prin dragostea pentru Patrie vom implini toata legea.

- Eu sunt Domnul Dumnezeul tău(Patria Ta). Să nu ai alți dumnezei afară de Mine. Să nu te închini înaintea lor și să nu le slujești(adica sa nu te inchini, sa nu servesti interese straine<inalta poarta> care sunt vrajmase Patriei Tale).
"Suflete adultere! Nu știți că prietenia lumii(cu strainii) este vrăjmășie cu Dumnezeu(Patria)? Așa că cine vrea să fie prieten cu lumea se face vrăjmaș cu Dumnezeu."(Iacov 4:4)
- Să nu iei în deșert Numele Domnului Dumnezeului(Patriei) tău; căci Domnul nu va lăsa nepedepsit pe cel ce va lua în deșert Numele Lui.
Asta inseamna sa nu ne folosim de nationalism sau patriotism ca sa comitem un act care nu face cinste.
-Să nu ucizi.
-Să nu preacurvești.
-Să nu furi.
Adica, intr-un cuvant 'sa iubesti pe aproapele tau'.
"Dacă zice cineva: „Eu iubesc pe Dumnezeu”, și urăște pe fratele său, este un mincinos; căci, cine nu iubește pe fratele său, pe care-l vede, cum poate să iubească pe Dumnezeu, pe care nu-L vede?"(1 Ioan 4:20)
Poate cineva fi un patriot daca mai intai nu iubeste pe fiul patriei? Nimeni nu poate avea pe Tatal(Patria)daca nu-l are pe fiul Patriei. Cine zice ca iubeste Patria dar uraste pe Fiul Patriei, acela este un mincinos fiindca Patria si Fiul Patriei una sunt.
nicu
nicu

Mesaje : 361
Data de înscriere : 11/09/2009
Varsta : 47

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum