Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Ateismul și spiritualitatea

5 participan?i

In jos

Ateismul și spiritualitatea Empty Ateismul și spiritualitatea

Mesaj  Abel Cavași Vin Sept 05, 2008 10:47 pm

Ateismul pare a fi o concepție rece despre lume, una care lasă impresia că nu merită să investim în viitorul nostru pentru că doar viața prezentă ar fi cea interesantă și reală.

În consecință, având în vedere că spiritualitatea este un fel de renunțare la materialism în favoarea unui interes crescând spre tot ceea ce reprezintă sufletul, în ce măsură ar putea fi acceptat ateismul în rândul concepțiilor candidate la spiritualitate?

Altfel spus, dacă nu cred în Dumnezeu, înseamnă că sunt un om lipsit de scrupule, capabil oricând de acte reprobabile? Ce norme de conduită mai pot avea în lipsa unui fir călăuzitor de genul divinității?
Abel Cavași
Abel Cavași

Mesaje : 8
Data de înscriere : 05/09/2008
Localizare : Satu Mare

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Ateismul și spiritualitatea Empty Re: Ateismul și spiritualitatea

Mesaj  Ișfa Alin Sam Sept 06, 2008 11:33 am

Romani 2:14  Când Neamurile, cu toate că n-au lege, fac din fire lucrurile Legii, prin aceasta ei, care n-au o lege, își sunt singuri lege;
15  și ei dovedesc că lucrarea Legii este scrisă în inimile lor; fiindcă despre lucrarea aceasta mărturisește cugetul lor și gândurile lor, care sau se învinovățesc sau se dezvinovățesc între ele.
16  Și faptul acesta se va vedea în ziua când, după Evanghelia mea, Dumnezeu va judeca, prin Isus Hristos, lucrurile ascunse ale oamenilor.

Ișfa Alin

Mesaje : 11
Data de înscriere : 04/08/2008

Sus In jos

Ateismul și spiritualitatea Empty Re: Ateismul și spiritualitatea

Mesaj  logic Sam Sept 06, 2008 12:44 pm

Abel a scris:Altfel spus, dacă nu cred în Dumnezeu, înseamnă că sunt un om lipsit de scrupule, capabil oricând de acte reprobabile? Ce norme de conduită mai pot avea în lipsa unui fir călăuzitor de genul divinității?
Acum dacă moralitatea și spiritualitatea sunt inerente naturii umane și nu un produs al profesării unei religii revelate/organizate, atunci răspunsul este evident. Rămâne de văzut dacă așa este...

Adică sunt moral/spiritual pentru că îl caut pe Dumnezeu și umblu cu el sau caut divinitatea pentru că sunt deja o ființă morală/spirituală și eventual religioasă?

logic

Mesaje : 106
Data de înscriere : 03/08/2008

Sus In jos

Ateismul și spiritualitatea Empty Corectitudinea nu implică religiozitatea

Mesaj  Abel Cavași Dum Ian 11, 2009 3:21 pm

logic a scris:sunt moral/spiritual pentru că îl caut pe Dumnezeu și umblu cu el
În mod sigur, dacă crezi în Dumnezeu așa cum se cuvine, ai norme corecte de conduită, pentru că credința în Dumnezeu te face mai bun.
logic a scris:sau caut divinitatea pentru că sunt deja o ființă morală/spirituală și eventual religioasă?
Dacă ești o persoană religioasă, atunci „ești” cu Dumnezeu. Dar dacă ești o persoană corectă, nu înseamnă că îl vei căuta pe Dumnezeu. Părerea mea...
Abel Cavași
Abel Cavași

Mesaje : 8
Data de înscriere : 05/09/2008
Localizare : Satu Mare

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Ateismul și spiritualitatea Empty Re: Ateismul și spiritualitatea

Mesaj  logic Mier Sept 30, 2009 7:32 am

Abel Cavași a scris:În consecință, având în vedere că spiritualitatea este un fel de renunțare la materialism în favoarea unui interes crescând spre tot ceea ce reprezintă sufletul, în ce măsură ar putea fi acceptat ateismul în rândul concepțiilor candidate la spiritualitate?

Abel, numai tu esti in masura sa raspunzi la intrebare - daca exista un raspuns satisfacator...

logic

Mesaje : 106
Data de înscriere : 03/08/2008

Sus In jos

Ateismul și spiritualitatea Empty Re: Ateismul și spiritualitatea

Mesaj  Abel Cavași Mier Sept 30, 2009 9:27 am

Pe blogul meu am încercat să aduc câteva argumente în favoarea șanselor pe care le are ateismul la promovarea altruismului. Acolo spuneam, printre altele:
dacă facem binele doar pentru că ne temem să nu fim pedepsiți de cineva, atunci nu suntem suficient de bine pregătiți pentru a ne merita locul între semenii noștri dragi pentru că există momente ciudate în viață când creierul poate inhiba orice teamă, stimulându-ne curajul necontrolat, iar în acele momente am putea comite acte reprobabile, pe care le putem regreta cu siguranță atunci când „ne trezim”.
Aș fi foarte fericit dacă, așa ca tine, și alții ar da ateismului o asemenea șansă de a demonstra lumii întregi că nu doar religia poate motiva altruismul și spiritualitatea.
Abel Cavași
Abel Cavași

Mesaje : 8
Data de înscriere : 05/09/2008
Localizare : Satu Mare

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Ateismul și spiritualitatea Empty Re: Ateismul și spiritualitatea

Mesaj  nicu Dum Noi 22, 2009 4:42 pm

"Culeg oamenii struguri din spini sau smochine din mãrãcini?"-Mat 7:16
Nu pot sa umblu potrivit firii si sa am roadele duhului sfant sau invers.
nicu
nicu

Mesaje : 361
Data de înscriere : 11/09/2009
Varsta : 47

Sus In jos

Ateismul și spiritualitatea Empty Re: Ateismul și spiritualitatea

Mesaj  calea Lun Ian 17, 2011 6:14 pm

Spiritualitate vine de la cuvântul spirit, nu rațiunea este spiritualitate, nici cunoașterea literei Biblice nu este neapărat spiritualitate, ci omul spiritul este cel condus de Spiritul Sfânt, iar omul carnal nu-l înțelege chiar îl consideră nebun.

1Corinteni 2:12 Însă noi n-am primit duhul lumii, ci Duhul de la Dumnezeu, ca să putem cunoaște lucrurile care ne-au fost oferite prin har de către Dumnezeu. 13 Nu vorbim prin cuvinte învățate prin înțelepciunea omenească, ci prin învățături de la Duhul, întrebuințând lucrurile duhovnicești pentru cei duhovnicești. 14 Dar omul firesc nu primește lucrurile Duhului lui Dumnezeu, căci pentru el sunt o nebunie, și nu le poate înțelege, pentru că trebuie judecate duhovnicește. 15 Cel duhovnicesc însă judecă toate lucrurile, iar el nu poate fi judecat de nimeni. 16 Căci „Cine a cunoscut gândul Domnului,
ca să-L poată sfătui? Noi însă avem gândul lui Cristos.
Noua Traducere românească 2007.



calea

Mesaje : 72
Data de înscriere : 16/01/2011

Sus In jos

Ateismul și spiritualitatea Empty Re: Ateismul și spiritualitatea

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum