Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Un altar pentru Domnul

2 participan?i

In jos

Un altar pentru Domnul Empty Un altar pentru Domnul

Mesaj  nicu Dum Mai 16, 2010 12:54 pm

Exod 20:25 Daca-Mi vei ridica un altar din piatra, sa nu-l zidesti din pietre cioplite; caci cum iti vei pune dalta in piatra, o vei pangari.

Conform acestui text noi nu suntem compatibili pentru reforma sau pentru initierea unei religii noi care sa se cheme cea adevarata.Orice incercare va fi un esec,o pangarire,noi nu suntem niste pietre intregi,virgini daca vreti.

Ieremia 48:11 Moabul, era netulburat din tineretea lui si se odihnea fara teama pe drojdiile lui, nu era turnat dintr-un vas in altul si nu era dus in robie. De aceea i s-a pastrat gustul si nu i s-a schimbat mirosul.

Noi am fost in multe vase si tinuti in diferite religii ca robi pana sa ajungem aici,gustul ni s-a schimbat,ne-am pierdut virginitatea in acest sens.Nu suntem originali,nu suntem dintr-o bucata,suntem incompatibili pentru reforma.

Deci daca cineva totusi a recurs la zidirea casei lui Dumnezeu(mod de inchinare) cum este ,,CALEA'' sau ,,CALEA SFANTA '' mai bine sa darame tot ce a zidit pana acum fiindca n-au facut altceva decat sa se pangareasca.

Intelegeti ca nu voi veti zidi casa lui Dumnezeu, desi bun lucru va doriti ,ci cel ce trebuie sa vina dupa voi(1 Regi 8:18,19), asa ca nu mai marturisiti despre voi insiva ci despre cel ce vine dupa voi. Voi trebuie sa fiti primul martor si nu al doilea.
nicu
nicu

Mesaje : 361
Data de înscriere : 11/09/2009
Varsta : 47

Sus In jos

Un altar pentru Domnul Empty Re: Un altar pentru Domnul

Mesaj  calea Lun Feb 07, 2011 8:46 pm

Nicule, Casa lui Dumnezeu a zidit-o Isus în primul secol d.H., și casa Sa sau adunarea (biserica), va exista până la venirea Sa, nici locuința morților nu o poate birui. Chiar dacă unii nu văd sau nu-și dau seama care ar fi adunarea lui Cristos, ea există.
Matei 16:18  Și Eu îți spun: tu ești Petru (Grecește: Petros) și pe această piatră (Grecește: petra) voi zidi Biserica Mea și porțile Locuinței morților nu o vor birui.

calea

Mesaje : 72
Data de înscriere : 16/01/2011

Sus In jos

Un altar pentru Domnul Empty Re: Un altar pentru Domnul

Mesaj  nicu Joi Feb 10, 2011 11:09 am

Asa este Aline,dar atunci ce-i cu atatea altare?Cate altare sunt,atatea pacate au,si-au inmultit pacatele.Ei sunt ca Saul care a adus jertfa straina lui Dumnezeu.Am uitat ca tu intelegi doar intr-un mod literal lucrurile si legat de context cum este si cea despre Saul care a adus jertfa straina.
nicu
nicu

Mesaje : 361
Data de înscriere : 11/09/2009
Varsta : 47

Sus In jos

Un altar pentru Domnul Empty Re: Un altar pentru Domnul

Mesaj  nicu Joi Feb 10, 2011 6:01 pm

Căci câte cetăți ai, atâția dumnezei ai, Iuda! Și câte ulițe are Ierusalimul, atâtea altare ați ridicat idolilor, altare ca să aduceți tămâie lui Baal!… -Ieremia 11:13

Căci Efraim a zidit multe altare ca să păcătuiască, și altarele acestea l-au făcut să cadă în păcat.-Osea 8:11

nicu
nicu

Mesaje : 361
Data de înscriere : 11/09/2009
Varsta : 47

Sus In jos

Un altar pentru Domnul Empty Re: Un altar pentru Domnul

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum