Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Cine sunt cei doi martori

+2
logic
nicu
6 participan?i

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

In jos

Cine sunt cei doi martori - Pagina 3 Empty Re: Cine sunt cei doi martori

Mesaj  valeriu balaj Dum Ian 23, 2011 12:45 pm

calea a scris:Cine crezi tu Valeriu că sunt cei doi martori?

M-am uitat peste broșurile voastre și am văzut că parcă spuneți că în aprilie va fi o zguduire în organizația martorii lui Iehova, atunci are loc și sfârșitul?

"calea", primește salutările mele! Bine ai venit pe acest forum!
Scuză răspunsul întârziat, aici s-a cam lăsat liniștea.

Venirea lui Isus nu are nimic cu sfârșitul lumii, dacă la acest sfârșit te referi. Sfârșitul lumii este o expresie populară. Nu are originea în Biblie.

Ai dreptate, dacă nu se va întâmpla nimic până la 1 Mai 2011, sunt martor mincinos, dar mă întreb, dacă va fi așa, cei ce au auzit strigare: "Iată Mirele, ieșiți-i în întâmpinare!" și nu o fac, cum se vor numi atunci: înțelepți sau nechibzuiți?

Să ai multă pace!

valeriu balaj

Mesaje : 18
Data de înscriere : 21/04/2010

Sus In jos

Cine sunt cei doi martori - Pagina 3 Empty Re: Cine sunt cei doi martori

Mesaj  calea Dum Ian 23, 2011 1:47 pm

Dragă Valeriu, când am spus "sfâșitul lumii" m-am referit la "sfâșitul veacului", în alte traducerii "sfârșitul epocii", "sfârșitul acestui sistem de lucruri".

Ai putea să ne detailezi ce trebuie să aibă loc în aprilie 2011, ca să înțelegem mai clar opinia ta și grupului tău?
Mulțumesc.

calea

Mesaje : 72
Data de înscriere : 16/01/2011

Sus In jos

Cine sunt cei doi martori - Pagina 3 Empty Cei doi martori

Mesaj  valeriu balaj Dum Ian 23, 2011 1:59 pm

După cum arată profeția celor 70 de săptămâni, va avea loc venirea lui Mesia Unsusl. Acesta, Mesia Unsul, va stârpi odată cu venirea Sa pe acel pretins uns. 2Tesaloniceni 2:8. Acest pretins uns trebuie identificat corect, el nu este nimeni altul decât "sclavul fidel și prevăzător" al religiei Martorilor lui Iehova.

valeriu balaj

Mesaje : 18
Data de înscriere : 21/04/2010

Sus In jos

Cine sunt cei doi martori - Pagina 3 Empty Re: Cine sunt cei doi martori

Mesaj  calea Dum Ian 23, 2011 2:04 pm

Am înțeles opinea voastră, deci crezi că în aprilie: unsul fals (adică WTS) va fi stârpit, datorită venirii lui Isus care Îl va stârpii.
Credeți că venirea lui Isus va duce doar la stârpirea unsului fals, sau mai va face și alte lucruri?

calea

Mesaje : 72
Data de înscriere : 16/01/2011

Sus In jos

Cine sunt cei doi martori - Pagina 3 Empty Cei doi martori

Mesaj  valeriu balaj Dum Ian 23, 2011 2:10 pm

Desigur că va face și alte lucruri. Stârpirea acelui uns este prima Sa acțiune. Biblia arată multe semne premergătoare venirii Sale, dar acesta este un semn că deja va fi prezent. El vine să domnească 1000 de ani, să-l înlăture pe Satan, etc.

valeriu balaj

Mesaje : 18
Data de înscriere : 21/04/2010

Sus In jos

Cine sunt cei doi martori - Pagina 3 Empty Re: Cine sunt cei doi martori

Mesaj  calea Dum Ian 23, 2011 2:21 pm

Dragă Valeriu, venirea Domnului este sinonimă cu ziua de mânie a lui Dumnezeu, cu Armaghedonul (2Tesaloniceni 1:6-9; 2:8; Apocalipsa 16:14-16), Isus vine ca să-i nimicească pe cei răi începând cu omul nelegiuirii.
Însă sperăm ca să rămâi pe forum măcar până în mai ca să discutăm atunci dacă sa înmplat cele profețite sau nu.

calea

Mesaje : 72
Data de înscriere : 16/01/2011

Sus In jos

Cine sunt cei doi martori - Pagina 3 Empty Cei doi martori

Mesaj  valeriu balaj Dum Ian 23, 2011 2:32 pm

De ce crezi că m-aș ascunde? Pe site-ul nostru îmi găsești și un număr de telefon, așa ca să fi sigur că nu am nimic de ascuns. Până atunci, merită să revizuiești tot ce ai învățat până acum, deoarece pot fi multe lucruri pe care le-ai învățat greșit.

Ce pedeapsă crezi că vor primi cei răi?

valeriu balaj

Mesaje : 18
Data de înscriere : 21/04/2010

Sus In jos

Cine sunt cei doi martori - Pagina 3 Empty Re: Cine sunt cei doi martori

Mesaj  calea Lun Ian 24, 2011 11:26 am

Din punct de vedere al trupului va fi moartea, nimicirea, distrugerea, din punct de vedere al sufletului va fi chinul veșnic în lacul de foc (Apocalipsa 14:9-11; 20:10).
Voi descris mai pe larg în topicul aferent:

https://exegeza.forumgratuit.ro/t28-sufletul-iadul-lacul-de-foc#339

calea

Mesaje : 72
Data de înscriere : 16/01/2011

Sus In jos

Cine sunt cei doi martori - Pagina 3 Empty Re: Cine sunt cei doi martori

Mesaj  calea Sam Ian 29, 2011 2:08 pm

Dragă Valeriu, am auzit că în organizația Martorii lui Iehova, recent era să se producă o ruptură, știi tu ceva mai detailat?

calea

Mesaje : 72
Data de înscriere : 16/01/2011

Sus In jos

Cine sunt cei doi martori - Pagina 3 Empty Cei doi martori

Mesaj  valeriu balaj Dum Ian 30, 2011 1:49 am

Da! Așa este, au avut un scandal destul de urât chiar între cei 7 bătrâni din corpul de guvernare. Am aflat și eu întâmplător. Vestea rea s-a răspândit repede la toate congregațiile din lume. Am verificat și într-adevăr știu aproape toți ai lor de acest conflict. Acum au făcut pace, s-au liniștit, iar ca să repare greșala, să arate că totul este bine, au lansat pentru luna aprilie 2011 o lucrare de predicare fără precedent. Aceasta s-a anunțat prin scrisori speciale de la filiale la fiecare congregație în parte.
Să fie oare o coincidență sau acesta este strigătul de pace și liniște după care vine dezastrul? 1Tes. 5:3.
Bineînțeles, știu răspunsul.

Să ai multă pace!

valeriu balaj

Mesaje : 18
Data de înscriere : 21/04/2010

Sus In jos

Cine sunt cei doi martori - Pagina 3 Empty Re: Cine sunt cei doi martori

Mesaj  calea Dum Ian 30, 2011 12:37 pm

Mulțumesc Valeriu de informația aceasta.

calea

Mesaje : 72
Data de înscriere : 16/01/2011

Sus In jos

Cine sunt cei doi martori - Pagina 3 Empty Re: Cine sunt cei doi martori

Mesaj  ArthurW Dum Ian 30, 2011 12:57 pm

Singura chestie pe care am auzit-o este că în aprilie 2011 se poate alege să se facă 30 de ore ca pionier auxiliar în loc de cele 50 obișnuite (tocmai am fost răcit când s-a citit anunțul în congregație, dar citisem facsimilul scrisorii pe JWN). Dar de scandalul din sânul Corpului de Guvernare nu am auzit nimic. Valeriu, despre ce este vorba concret?

ArthurW

Mesaje : 8
Data de înscriere : 09/09/2008

Sus In jos

Cine sunt cei doi martori - Pagina 3 Empty Re: Cine sunt cei doi martori

Mesaj  calea Dum Ian 30, 2011 8:45 pm

Arthur bine ai venit pe forum!

Very Happy


calea

Mesaje : 72
Data de înscriere : 16/01/2011

Sus In jos

Cine sunt cei doi martori - Pagina 3 Empty Re: Cine sunt cei doi martori

Mesaj  ArthurW Lun Ian 31, 2011 12:04 am

Mersi, Alin, bine v-am regăsit și eu pe voi!

ArthurW

Mesaje : 8
Data de înscriere : 09/09/2008

Sus In jos

Cine sunt cei doi martori - Pagina 3 Empty Re: Cine sunt cei doi martori

Mesaj  valeriu balaj Lun Ian 31, 2011 1:25 am

ArthurW a scris:Singura chestie pe care am auzit-o este că în aprilie 2011 se poate alege să se facă 30 de ore ca pionier auxiliar în loc de cele 50 obișnuite (tocmai am fost răcit când s-a citit anunțul în congregație, dar citisem facsimilul scrisorii pe JWN). Dar de scandalul din sânul Corpului de Guvernare nu am auzit nimic. Valeriu, despre ce este vorba concret?
Primește salutările mele! Bine-ai venit! Te rog să mă scuzi "ArthurW", dar dacă fregventezi adunările Mrtorilor, tu ar trebui să ne spui la noi ce se întâmplă. Chiar sunt curios ce n-au putut împărți cei 7 bătrâni, toti trecuți de 83 de ani, de s-au încăierat trei contra patru? Eu nu-i spionez, dar îmi vin știrile pe la urechi fără să le caut. Acum, fi atât de dibaci și intă sub pielea unui "bătrân" din congregația ta și vei găsi totul, așa, pentru curiozitatea ta măcar. Răul abea urmează. Ai mai auzit vreo-dată de pionierat la promoție? Eu te sfătuiesc să participi, căci după luna Aprilie nu știu dacă te va mai trimite cineva vreo-dată.
Dumnezeu să fie cu toți cei ce-L caută!

valeriu balaj

Mesaje : 18
Data de înscriere : 21/04/2010

Sus In jos

Cine sunt cei doi martori - Pagina 3 Empty Re: Cine sunt cei doi martori

Mesaj  ArthurW Lun Ian 31, 2011 11:24 am

Valeriu, să nu uităm totuși că membrii actuali ai Corpului de Guvernare sunt ceva mai tinerei, vârsta lor e în jur de 60 și ceva de ani în medie. Nimeni nu mai e așa de în vârstă dintre ei. Toți sunt relativ noi ca vechime în Corp. Cel mai vechi e Gerrit Lösch (numit în 1994), iar restul au fost numiți în 1999 și în 2005, câte trei frați.

ArthurW

Mesaje : 8
Data de înscriere : 09/09/2008

Sus In jos

Cine sunt cei doi martori - Pagina 3 Empty Re: Cine sunt cei doi martori

Mesaj  valeriu balaj Lun Ian 31, 2011 12:42 pm

ArthurW a scris:Valeriu, să nu uităm totuși că membrii actuali ai Corpului de Guvernare sunt ceva mai tinerei, vârsta lor e în jur de 60 și ceva de ani în medie. Nimeni nu mai e așa de în vârstă dintre ei. Toți sunt relativ noi ca vechime în Corp. Cel mai vechi e Gerrit Lösch (numit în 1994), iar restul au fost numiți în 1999 și în 2005, câte trei frați.
Samuel Herd (1999) [87]
Geoffrey Jackson (2005)[88]
M. Stephen Lett (1999)[87]
Gerrit Lösch (1994)[89]
Anthony Morris (2005)[88]
Guy H. Pierce (1999)[87]
David H. Splane (1999)[87]
Uite că am reținut greșit, cel mai tânăr este de 87 de ani. Cred că și tu ești imformat greșit. Până la urmă nu contează câți ani au, ci ceea ce fac.

valeriu balaj

Mesaje : 18
Data de înscriere : 21/04/2010

Sus In jos

Cine sunt cei doi martori - Pagina 3 Empty Re: Cine sunt cei doi martori

Mesaj  ArthurW Lun Ian 31, 2011 3:26 pm

Valeriu, îmi cer scuze că trebuie să te corectez, cifrele acelea de pe Wikipedia reprezintă numărul articolului de la secțiunea de referințe, trimiteri către articolele care tratează adăugirile la Corp:

87 ^ a b c d "New Members of the Governing Body", The Watchtower, January 1, 2000, page 29
88 ^ a b "New Members of the Governing Body", The Watchtower, March 15, 2006, page 26
89 ^ "Governing Body Addition", The Watchtower, November 1, 1994, page 29

De asemenea, ediția din 2009, în limba română, a cărții Conflictul conștiinței a lui Ray Franz spune următoarele la pagina 388:

"Dan Sydlik și Albert Schroeder au murit în 2006, Carey Barber, în 2007, iar acum, în 2009, Ted Jaracz are 84 de ani, iar Jack Barr, 96 de ani. Acești factori au condus la numirea de șapte noi membri, începând cu Gerrit Lösch, din Austria, numit în 1994. Alți patru au fost numiți în 1999: Samuel Herd (primul membru afro‑american), Stephen Lett, Guy Pierce și David Splane. Cei mai recenți doi membri sunt Geoffrey Jackson și Anthony Morris III, numiți în 2005. Prin urmare, Corpul de Guvernare avea la începutul anului 2009 nouă membri, iar media de vârstă a celor șapte noi membri era în jur de 65 de ani."

Astfel că acum frații din Corp au o medie de vârstă de cel mult 67 de ani.

Ceea ce fac ei este treaba lor și responsabilitatea lor. Noi însă trebuie ca prin conduita noastră să ne menținem integritatea față de principiile biblice și să trăim în armonie cu dedicarea noastră creștină.

ArthurW

Mesaje : 8
Data de înscriere : 09/09/2008

Sus In jos

Cine sunt cei doi martori - Pagina 3 Empty Re: Cine sunt cei doi martori

Mesaj  calea Mar Feb 01, 2011 3:05 pm

Dragă Valeriu dacă informația care a ajuns la urechile tale este adevărată, cum de contrazice numărul corpului de guvernare, informația spunea că s-a creat o luptă teologică a 3 contra 4, dar când colo corpul de guvernare are 9 membri și nu 7 !!?!

calea

Mesaje : 72
Data de înscriere : 16/01/2011

Sus In jos

Cine sunt cei doi martori - Pagina 3 Empty Re: Cine sunt cei doi martori

Mesaj  ArthurW Mar Feb 01, 2011 4:34 pm

Alin, într-adevăr sunt 7, căci Ted Jaracz a murit în iunie, iar Jack Barr în decembrie, amândoi anul trecut.

ArthurW

Mesaje : 8
Data de înscriere : 09/09/2008

Sus In jos

Cine sunt cei doi martori - Pagina 3 Empty Re: Cine sunt cei doi martori

Mesaj  calea Mar Feb 01, 2011 5:33 pm

Îmi cer scuze Valeriu, eu am plecat din organizație de 10 ani și nu știam situația corpului de guvernare, și am înțeles greșit din postarea lui Arthur.

calea

Mesaje : 72
Data de înscriere : 16/01/2011

Sus In jos

Cine sunt cei doi martori - Pagina 3 Empty Re: Cine sunt cei doi martori

Mesaj  nicu Lun Feb 07, 2011 3:20 pm

valeriu balaj a scris:Daca unul dintre cei doi martori ar fi Isus atunci are o logica ce spui tu, dar e imosibil ca unul sa fie Isus. Intelege sensul figurat in care este scrisa Apocalipsa, timpul de implinire a ei si cu cine se implineste.

In primul secol au fost doi martori,primul a fost Ioan Botezatorul iar al doilea a fost Isus Cristos.Apocalipsa nu este decat o repetare a Istoriei,deci daca vom medita asupra istoriei,vom obtine si niste raspunsuri.Umbrele profetice din toate timpurile marturisesc ca al doilea martor este un mesia,un copil de parte barbateasca exact ca si in primul secol.
nicu
nicu

Mesaje : 361
Data de înscriere : 11/09/2009
Varsta : 47

Sus In jos

Cine sunt cei doi martori - Pagina 3 Empty Re: Cine sunt cei doi martori

Mesaj  calea Vin Mai 06, 2011 1:14 pm

Dragă Valer, faptul că nu s-a împlinit prezicerea înseamnă că ești așa cum ai spus: "Ai dreptate, dacă nu se va întâmpla nimic până la 1 Mai 2011, sunt martor mincinos".
Nu îți spun ca să te condamn ci să te ajut, ci primul pas în ajutarea unei persoane, este ca persoana să recunoască greșala. Trebuie să ne dăm seama că această prezicere nu a fost de la Dumnezeu, ceea ce este foarte grav pentru acel om care se pretinde servul lui Dumnezeu.

Deuteronomul 18:20  Dar prorocul care va avea îndrăzneala să spună în Numele Meu un cuvânt pe care nu-i voi porunci să-l spună sau care va vorbi în numele altor dumnezei, prorocul acela să fie pedepsit cu moartea.”
21  Poate că vei zice în inima ta: „Cum vom cunoaște cuvântul pe care nu-l va spune Domnul?”
22  Când ceea ce va spune prorocul acela în Numele Domnului nu va avea loc și nu se va întâmpla, va fi un cuvânt pe care nu l-a spus Domnul. Prorocul acela l-a spus din îndrăzneală: să n-ai teamă de el.

calea

Mesaje : 72
Data de înscriere : 16/01/2011

Sus In jos

Cine sunt cei doi martori - Pagina 3 Empty Re: Cine sunt cei doi martori

Mesaj  nicu Sam Iul 16, 2011 10:52 am

Ce inseamna faptul de-a muri in afara zidurilor cetatii dupa cum a murit si IIsus Cristos?
Asta inseamna sa-ti iubesti tara cum nimeni n-o face si nimeni n-o poate contesta si totusi sa mori ca si apatrid. Daca IIsus Cristos nu si-a iubit tara,atunci intreb cine!?... cine altul daca nu el si cum numai el a putut-o face ? Tara si-a omorat prorocii si pe cei trimisi ai ei, si a dispretuit o iubire asa de mare. Asta a insemnat ca sa moara in afara cetatii, ca si apatrid, ca si blestemat. Asa vor muri si cei pe care Dumnezeu ii va ridica. Asa a murit si maresalul Ion Antonescu. Este cum a zis el cand la citat pe generalul roman Scipio Africanul :

“Ție, popor ingrat,
nu-ți va rămâne nici cenușa mea.” –Ion Antonescu






Ultima editare efectuata de catre nicu in Lun Aug 29, 2011 10:22 am, editata de 1 ori
nicu
nicu

Mesaje : 361
Data de înscriere : 11/09/2009
Varsta : 47

Sus In jos

Cine sunt cei doi martori - Pagina 3 Empty Re: Cine sunt cei doi martori

Mesaj  nicu Sam Iul 16, 2011 11:03 am

'' Romanie, Romanie, care-i omori pe profeti si-i ucizi cu pietre pe cei trimisi la tine! De cate ori am vrut sa-ti adun copiii, asa cum isi aduna closca puii sub aripi, dar n-ati vrut! Iata ca vi se lasa casa pustie! ''- Matei 23:37,38
nicu
nicu

Mesaje : 361
Data de înscriere : 11/09/2009
Varsta : 47

Sus In jos

Cine sunt cei doi martori - Pagina 3 Empty Re: Cine sunt cei doi martori

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum